X Interdyscyplinarne Warsztaty Filozoficzne dla Młodzieży – Poznaj filozofię na UPJPII w Krakowie

09.01.2023 Filozofia Komunikaty

1280_500-1.jpg

IX Interdyscyplinarne Warsztaty Filozoficzne online dla młodzieży szkół ponadpodstawowych
POZNAJ FILOZOFIĘ NA UPJPII W KRAKOWIE

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w X Interdyscyplinarnych Warsztatach Filozoficznych dla młodzieży. Przez ostatnie dziesięć lat uczniowie przekonywali się o tym jak filozofia może być ciekawa i jak filozoficzne koncepcje, nawet te liczące sobie setki lat, mogą być stosowane do problemów współczesności. W jubileuszową edycję warsztatów, chcielibyśmy zaprosić wszystkich w filozoficzne progi naszego wydziału. Przygotowane zostaną moduły dotykające zagadnień poruszanych na wykładanych przedmiotach (np. etyki, metafizyki, filozofii przyrody) czy też myśli naszych poprzedników (np. Józefa Tischnera czy Józefa Życińskiego). Istotnym elementem naszej tożsamości jest inspiracja myślą chrześcijańską, prowadzimy badania nad rolą i miejscem religii we współczesnym świecie, relacjami zachodzącymi między nauką, wiarą i filozofią.

Filozofowanie jest tym dla umysłu, czym ćwiczenia dla mięśni. Zapraszamy do skorzystania z naszej intelektualnej siłowni!

Interdyscyplinarne Warsztaty Filozoficzne organizowane w drugim semestrze roku akademickiego 2022/2023 przez Wydział Filozoficzny UPJPII przeznaczone są dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, która chce poznać nowe, często nieznane oblicza i zastosowania filozofii. Warsztaty posłużą wzbogaceniu wiedzy i poszerzeniu horyzontów uczestników, a zatem mogą stanowić cenne uzupełnienie zajęć szkolnych oraz istotną pomoc w przygotowaniu do egzaminów maturalnych. Przede wszystkim jednak będą one okazją do zapoznania się ze środowiskiem akademickim. Celem warsztatów jest uświadomienie, że znajomość filozofii często stanowi atut w poszukiwaniu pracy oraz ułatwia efektywne działanie w zakresie wielu dziedzin życia społecznego, politycznego, ekonomicznego i kulturalnego.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Warsztaty prowadzone są na platformie internetowej. Warsztatom towarzyszył będzie konkurs. Osoby, które najlepiej wywiążą się proponowanych zadań otrzymają cenne nagrody:

• Laureaci konkursu otrzymają indeksy na studia pierwszego stopnia na kierunku Filozofia na Wydziale Filozoficznym UPJPII oraz nagrody rzeczowe. Dla zwycięzcy przewidziano dodatkowo, w przypadku podjęcia studiów, stypendium na pierwszym roku w wysokości równej stypendium Rektora UPJPII w danym roku akademickim. Jeżeli zwycięzcą konkursu zostanie osoba, która otrzymała promesę stypendium w jednej z wcześniejszych edycji konkursu, stypendium przechodzi na kolejnego laureata Konkursu z najwyższym wynikiem, który nie otrzymał dotąd promesy stypendium.

Wszystkim uczestnikom wydane zostaną zaświadczenia o udziale w warsztatach filozoficznych. Stosowne zaświadczenie otrzymają także nauczyciele-koordynatorzy warsztatów w danej placówce. Zaś dla szkoły, z której młodzież zbierze łącznie największą liczbę punktów, przewidziana jest nagroda w postaci cennych publikacji edukacyjnych (lista tytułów jest ustalana z biblioteką szkolną).

Warsztaty prowadzone będą metodą e-learningu – kontakt z wykładowcami możliwy będzie dzięki platformie edukacyjnej Moodle.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW
do 26 lutego 2023 r. Zapisy uczestników warsztatów.
Zgłoszenie indywidualne: uzupełnij i prześlij formularz online.
Zgłoszenie większej ilości kandydatów: pobierz formularz dla nauczyciela i prześlij na adres warsztaty.filozofia@upjp2.edu.pl.
27 lutego 2023 r. Uczestnicy warsztatów otrzymają drogą e-mailową login i hasło do swojego indywidualnego konta na platformie edukacyjnej wraz z instrukcją korzystania z niej.
od 27 lutego
do 27 marca 2023 r.
Uczestnicy warsztatów posiadają dostęp do zamieszczonego na platformie zestawu materiałów dydaktycznych (w formie tekstów, filmów, prezentacji, quizów). Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie zobowiązane są do wykonania zadań załączonych do trzech zestawów – każdy uczestnik warsztatów sam wybiera spośród podanych tematów te, które go interesują! Za zadania konkursowe w każdym temacie można uzyskać 0-20 punktów.
do 5 kwietnia 2023 r. Organizatorzy warsztatów sprawdzają nadesłane rozwiązania i tworzą listę finalistów.
22 kwietnia 2023 r. Finał warsztatów. Finaliści konkursu biorą udział w ostatnim etapie, który będzie polegał na analizie losowo wybranego fragmentu tekstu filozoficznego. Etap ten nie zakłada żadnej wcześniejszej wiedzy z filozofii, oceniana będzie samodzielność, rzetelność i kreatywność odpowiedzi. Spotkanie będzie miało miejsce w budynku dydaktycznym UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie.

Wykaz zagadnień znajdziesz niebawem na stronie warsztaty.filozofia.upjp2.edu.pl.