Studia I stopnia (licencjackie)
Studia I stopnia (licencjackie) - zdobądź solidne podstawy
Trzyletnie, dzienne studia licencjackie z filozofii prowadzone w języku polskim oraz w języku angielskim są propozycją dla absolwentów szkół średnich oraz tych studentów, którzy chcieliby rozwijać się przez podjęcie studiów na interesującym drugim kierunku. Podczas wykładów studenci poznają najważniejsze dyscypliny filozoficzne i mierzą się z ich podstawowymi problemami, poznają i uczą się używać narzędzi filozoficznych. Uzupełnieniem wykładów są ćwiczenia, których przedmiotem jest analiza tekstów źródłowych oraz konwersatoria - podczas których ma miejsce ożywiona wymiana myśli. Obowiązkowe lektoraty poszerzają znajomość języka obcego. Absolwenci studiów posiądą wiedzę merytoryczną niezbędną by uczyć filozofii i etyki w szkołach, jednak pełne uprawnienia pedagogiczne uzyskuje się dopiero wraz z ukończeniem studiów uzupełniających magisterskich kształcących nauczycieli (osobna ścieżka edukacyjna oferowana na Wydziale Filozoficznym UPJPII).
Studia licencjackie trwają 3 lata (6 semestrów) i kończą się dyplomem licencjata z filozofii. Studia w języku polskim są bezpłatne dla obywateli Rzczepospolitej Polskiej. Studia w języku angielskim są płatne. Wiecej o studiach w języku angielskim można przeczytać na naszej stronie Philosophy in English.
Wymagania dla kandydatów: matura z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Podstawowe przedmioty:
Antropologia filozoficzna, Estetyka, Etyka, Historia filozofii, Logika, Metafizyka , Filozofia Boga, Filozofia nauki, Filozofia polityki, Filozofia poznania, Filozofia przyrody, Filozofia religii, język łaciński
Najważniejsze umiejętności absolwenta filozofii:
- krytyczne myślenie
- odporność na manipulacje
- skuteczna argumentacja
- nawyk samokształcenia
- elastyczny umysł
- nieszablonowe myślenie
- głębsze poznanie samego siebie
Pasjonaci filozofii mogą znaczenie wykroczyć poza program studiów, dzięki uczestnictwu w licznych sekcjach koła naukowego, udziale w konferencjach organizowanych przez Wydział, debatach filozoficznych oraz innych wydarzeniach naukowych, kulturalnych i towarzyskich proponowanych z myślą o studentach WF UPJPII.