Pierwszy czy drugi kierunek?

Filozofia jako pierwszy kierunek jest świetnym wyborem. Łatwiej być naprawdę dobrym filozofem, poświęcając na to 100% swojego czasu. Filozofia jako pierwszy kierunek to szansa na unikalny rozwój. Sytuacje, w których szczególnie zachęcamy do rozważenia wyboru filozofii jako pierwszego kierunku, opisaliśmy tutaj.

Filozofia jako drugi kierunek. Poszerz swoje horyzonty!

Na naszym Wydziale jesteśmy otwarci również na tzw. „dwukierunkowców”, filozofia domaga się bowiem ludzi o szerokich zainteresowaniach. Studiowanie filozofii można połączyć z dowolnymi innymi studiami. To połączenie jest korzystne zarówno dla uczenia sięfilozofii (nowe dane do refleksji) jak i tej drugiej dyscypliny. Studiując filozofię, głębiej zrozumiesz to, co robiłeś dotychczas, rozwiniesz swój umysł, zdolność rozumienia, analizy i syntezy. Nauczysz się argumentować, przekonywać, wyjaśniać. Studia filozoficzne nie przynoszą umiejętności stricte zawodowych, ale pomagają osiągnąć mądrość. Dodatkowy dyplom z filozofii pokazuje potencjalnemu pracodawcy, że ma do czynienia z osobą nie tylko pracowitą, ale i posiadającą szerokie horyzonty.

Licencjat – zdobądź solidne postawy

Filozofię jako drugi kierunek najlepiej rozpocząć od studiów licencjackich. To na tych studiach poznajemy historię filozofii i podstawowe dyscypliny filozoficzne, nabywamy cennych kompetencji i umiejętności, co można uznać za praktyczny wymiar studiowania filozofii. Właśnie na studiach licencjackich można naprawdę zakochać się w filozofii.

Studia pierwszego stopnia na wielu kierunkach mają pewną pulę wspólnych przedmiotów, dzięki czemu drugi licencjat wymaga nieco mniej czasu. Pokaż nam swój indeks/program studiów, a powiemy Ci, ile przedmiotów możemy przepisać. Symulacja dla studentów teologii na UPJPII pokazuje, że im możemy przepisać niemal połowę!

Jeśli jesteś doświadczonym studentem, zaczynanie kolejnego licencjatu będzie proste. Dlatego możesz troszkę przyspieszyć sprawy za pomocą indywidualnej organizacji studiów. Sprawnie uporaj się z pierwszym rokiem, a być może drugi będzie zarazem trzecim. Zdolnym i zdeterminowanym studentom udaje się się zrealizować dwa lata studiów w rok.

Studia magisterskie – indywidualny rozwój

Jeżeli posiadasz już licencjat, możesz aplikować na studia uzupełniające magisterskie. Przyjmujemy na nie absolwentów filozofii i innych kierunków. Nie musisz zdawać żadnych dodatkowych egzaminów ani zaliczać różnic programowych. Na początku możesz odczuwać dyskomfort, koledzy po licencjacie z filozofii będą wiedzieć o wiele więcej. Nasz program studiów jest jednak tak skonstruowany, że już po pierwszym semestrze będziesz czuć się pewniej. Jak wiele nadrobisz w stosunku do osób po licencjacie, zależy od tylko Ciebie, stwarzamy sposobności, które możesz wykorzystać.

Studia uzupełniające magisterskiej to wejście w określoną część filozofii, w której staniesz się ekspertem. Sześć specjalności, które oferujemy, są odpowiedzią na różne oczekiwania naszych studentów. Etyka stosowana to studia kształcące specjalistów w zakresie etyki – ekspertów od rozwiązywania konfliktów i dylematów moralnych czy formułowania kodeksów etycznych. Filozofia i chrześcijaństwo to specjalność przeznaczona dla wszystkich tych, którzy chcą lepiej zrozumieć chrześcijaństwo i jego filozoficzne podstawy a także poznać argumenty na rzecz różnych stanowisk dotyczących poglądów religijnych. Filozofia w nauce jest specjalnością przeznaczoną dla osób zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Filozofia systematyczna to specjalność najbardziej elastyczna, stworzona z myślą o osobach, które same chcą zaplanować swój filozoficzny rozwój w oparciu o pełną ofertę wydziału. W ramach studiów drugiego stopnia oferujemy także specjalność w języku angieslkim – Philosophy, Ethics and Religion. Podobnie jak pozostałe specjalności pozwala nabyć cenne umiejętności filozoficzne, a do tego poznać angielską terminologię filozoficzną i wejść w międzynarodowe środowisko naukowe. Specjalność tę polecamy jako drugi kierunek studentom filologii angielskiej, ale też wszystkim tym, którzy chcieliby spróbować swoich sił w nauce czy po prostu studiować w języku angielskim. Etyka i Filozofia - studia nauczycielskie to z kolei specjalność przygotowująca absolwentów studiów licencjackich z filozofii do nauczania etyki i filozofii w szkołach. Dodatkowo, studia na wybranych specjalnościach są objęte programem ułatwień dla osób zapracowanych „filozofiapo30”, z którego mogą korzystać też dwukierunkowcy. Więcej o programie tutaj.

Doktorat z filozofii

Tym, którzy posiedli już tytuł magistra, proponujemy także możliwość kontynuacji kształcenia w Szkole Doktorskiej

Zastanów się i… zaryzykuj

Drugi kierunek to zawsze wyzwanie i dodatkowe obciążenie. Trzeba pogodzić dwa plany zajęć, poświęcić dodatkowy czas, pogodzić się z tym, że czasem coś pójdzie nie tak, jak sobie wyobrażaliśmy. Mamy tego świadomość, dlatego próbujemy wyjść naprzeciw potrzebom „dwukierunkowców”, jednak nawet to nie pozwala usunąć wszystkich przeszkód. Włożony wysiłek przyniesie efekt w postaci dodatkowej wiedzy i umiejętności filozoficznych, „poszerzenia horyzontów”, większej samoświadomości. Poznasz nowe, przyjazne środowisko akademickie, studentów filozofii – bardzo interesujących ludzi, weźmiesz udział w ciekawych zajęciach i egzaminach, w których nacisk kładziony jest nie na encyklopedyczną wiedzę, lecz rozumienie myśli innych ludzi oraz umiejętność formułowania własnej opinii. Wydział otworzy przed Tobą szereg możliwości. Zaryzykuj! Rozpoczęcie studiów filozoficznych to zawsze zysk, każde zajęcia z filozofii, w których weźmiesz udział, podniosą jakość Twojego myślenia!

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano