Studia II stopnia (magisterskie)

Studia uzupełniające magisterskie – uzupełnij swoje wykształcenie

 

2-letnie Studia uzupełniające magisterskie na Wydziale Filozoficznym UPJPII to propozycja zarówno dla osób, które uzyskały licencjat z filozofii, jak i dla tych, które ukończyły studia w dowolnej innej dyscyplinie. W odróżnieniu od I stopnia, są to studia specjalistyczne, koncentrują się na określonej specjalności – ścieżce rozwoju, jednak – nawet w ramach tych ścieżek – proces kształcenia (filozoficznego rozwoju) jest znacznie zindywidualizowany.

Historia powstawania specjalności wiąże się z tradycją Wydziału. Od początku prowadziliśmy badania w trzech zasadniczych obszarach: człowiek – Bóg – nauka. Znalazło to odzwierciedlenie w specjalnościach: Etyka Stosowana  (człowiek), Filozofia a chrześcijaństwo (Bóg), Filozofia w nauce (nauka). Ponadto oferujemy filozofię systematyczną, która łączy te działy i pozwala na idnywidualne kształtowanie programu oraz specjalność w języku angielskim „Philosophy in English”, która jest pokłosiem jednego z naszych obecnych priorytetów – umiędzynarodowienia studiów i badań. Ponadto, dla osób pragnących w kompetentny sposób nauczać filozofii i etyki przygotowaliśmy specjalność nauczycielską.

W roku akademickim 2020/2021 uruchomiliśmy studia na specjalności "Filozofia z elementami psychologii", której powstanie wiąże się z naszymi staraniami o rozwój badań w dyscyplinie "psycholgia". Nabór na tę specjalność w r.a. 2022/23 nie jest planowany.

Studia uzupełniające magisterskie są bezpłatne (za wyjątkiem Philosophy in English) i realizowane w trybie dziennym. Ułatwiamy łączenie ich z pracą lub drugim kierunkiem studiów – zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszym programem „filozofiapo30”. Zapraszamy absolwentów studiów licencjakich lub magisterskich ze wszystkich kierunków (wyjątkiem jest specjalność nauczycielska, na której ukończenie studiów z filozofii jest wymagane do podjęcia studiów).

Studia kończą się uzyskaniem tytułu magistra ze wskazaniem specjalności. W toku studiów student przygotowuje pracę magisterską pod kierunkiem promotora. Zakres tematyczny prac magisterskich realizowanych pod kierunkiem naszych samodzielnych pracowników naukowych jest spory, jeżeli już masz ciekawy pomysł badawczy, prawdopodobnie uda Ci się znaleźć promotora, który pomoże go zrealizować. Tytuł magistra uzyskany na Wydziale Filozoficznym UPJPII jest równoważny z tytułem licencjata kościelnego, jest to specjalny tytuł, który pozwala na pracę dydaktyczną w kościelnych instytucjach.

Większość zajęć w pierwszym semestrze jest wspólna dla wszystkich specjalności, jest to czas by poznać uczelnię, wybrać promotora i ostatecznie wybrać specjalność. W grudniu oczekujemy deklaracji co do wyboru specjalności. Jeżeli jedną specjalność wybierze mniej niż 15 osób, nie zostanie ona uruchomiona, zaproponujemy wówczas inną. Za zgodą kierownika kierunku można realizować równocześnie dwie specjalności.

Osobno rekrutujemy się na specjalność w języku angielskim czyli „Philosophy in English” oraz na specjalność nauczycielską.

 

1) Etyka stosowana

Etyka stosowana to studia, których celem jest podniesienie jakości myślenia moralnego i rozwiązywania problemów etycznych w praktyce. W toku studiów Studenci Specjalności Etyka Stosowana nabywają umiejętności krytycznej analizy i interpretacji zagadnień etycznych, twórczego i krytycznego myślenia oraz formułowania, przedstawiania i uzasadniania własnych poglądów. Posiądą również podstawy do samodzielnych poszukiwań światopoglądowych i etycznych oraz identyfikowania problemów współczesności, jak również nabędą umiejętności reagowania na te problemy. Wykładowcy specjalności kładą nacisk na stosowanie praktycznych umiejętności filozoficznych do współczesnych problemów etycznych. Studia są znakomitym przygotowaniem do przeprowadzania konsultacji etycznych, bioetycznych i z zakresu etyk zawodowych.

podstawowe przedmioty: Bioetyka, Dydaktyka etyki, Etyka biznesu i CSR, Współczesne wyzwania etyki

 

2) Filozfia w nauce

Wyzwania, jakie współczesnemu człowiekowi stawia gwałtowny rozwój nauki i techniki domagają się podjęcia odpowiedniego, krytycznego namysłu. „Filozofia w nauce” to oryginalna koncepcja refleksji nad nauką, wypracowana w naszym środowisku przez ks. prof. Michała Hellera i rozwijana przez jego współpracowników. Studia na niniejszej specjalności pozwolą zapoznać się ze szerokim spektrum problemów podejmowanych w tym nurcie: począwszy od zagadnień historii nauki, poprzez metodologię aż po filozofię przyrody. Studia te pozwolą również zapoznać się z interdyscyplinarnym podejściem do badań, wpisanym w niniejszą koncepcję. Kolejnym ważnym obszarem poruszanym w trakcie studiów są relacje nauka-wiara.

Studia kierowane są do wszystkich zainteresowanych filozoficzną refleksją nad nauką i techniką. Mogą być szczególnie pomocne dla osób zajmujących się działalnością naukową, albo dla studiujących równolegle na innych kierunkach – mogą oni rozwinąć swoje horyzonty intelektualne oraz znaleźć wartościowe inspiracje dla swych badań naukowych.

 

3) Filozofia Systematyczna

Studia filozoficzne drugiego stopnia o specjalności: filozofia systematyczna pogłębiają u absolwenta motywację do pozyskiwania i doskonalenia wiedzy o nurtujących problemach współczesnego życia człowieka i procesach historyczno-kulturowych zachodzących w świecie. Istotnym zadaniem studiów jest kształtowanie postawy otwartości na problemy komunikacji społecznej oraz umiejętności rozpoznawania ważnych aspektów procesów kulturowych.

W toku studiów absolwenci nabywają umiejętność analizy i interpretacji tekstów filozoficznych. Uczą się krytycznego myślenia, dzięki czemu stają się aktywnymi i samodzielnymi uczestnikami życia publicznego. Mają szansę lepiej poznać siebie, zrozumieć swoje relacje z innymi (rodzina, przyjaźń, praca). Absolwenci specjalności filozofia systematyczna posiadają wystarczającą wiedzę z zakresu historii filozofii oraz kierunków i szkół filozoficznych aby mieć rozeznanie w dyscyplinie a zarazem, dzięki dużemu wyborowi unikalnych, autorskich wykładów monograficznych, mogą kształtować swoje zainteresowania. Indywidualny rys badaniom studenta nadaje zwłaszcza praca na seminarium dyplomowym, pod kierunkiem i opieką samodzielnego pracownika naukowego.

 

4) Filozofia i Chrześcijaństwo


W trakcie studiów uczestnicy mają okazję rozwijać swoje zainteresowania oraz zdobywać kompetencje w zakresie filozofii, podejmując przy tym problematykę współczesnej myśli chrześcijańskiej w relacji do filozofii, nauk matematyczno-przyrodniczych oraz szeroko rozumianej humanistyki.

 

5) Philsophy, Ethics and Religion

fb_philosophy_ethics_religon_2.jpg

Studia uzupełniające magisterskie prowadzone w całości w języku angielskim. Obok wykształcenia kluczowych umiejętności i kompetencji filozoficznych specjalność ta pozwoli poznać fachową filozoficzną terminologię w języku angielskim. Studenci poznają teksty filozoficzne, które są niedostępne w języku polskim. Studia mają charakter międzynarodowy. Specjalność polecamy osobom rozważającym karierę akademicką, studiowanie w języku angielskim pozwoli włączyć się w światowy obieg nauki, może również otworzyć drogę do studiów doktoranckich za granicą. Ponadto specjalność może być szczególnie użyteczna dla tłumaczy, którzy chcieliby specjalizować się w filozofii..

Od naboru 2020/2021 studia są płatne. Opłata semestralna dla naboru 2020/21, 2021/22, 2022/23 i 2023/24 to 4300 zł. Minimalna liczba kandydatów do uruchomienia specjalności: 10.

Bardziej rozbudowany opis, w języku angielskim, można znaleźć tutaj.

Wymagania dla kandydatów: ukończone studia licencjackie lub magisterskie na dowolnym kierunku (dyplom pozwalający rozpoczęcie studiów uzupełniających magisterskich w kraju jego wydania), znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Dokumenty zagraniczne powinny posiadać apostile. Na potrzeby rekrutacji w ramach tej specjalności przyjmujemy dokumenty w języku polskim i angielskim. W sprawie zagranicznych dokumentów prosimy o kontakt z działem rekrutacji recruitment@upjp2.edu.pl

6) Etyka i filozofia - studia nauczycielskie

etyka_i_filozofia_2022.png

Dzienne, bezpłatne, dwuletnie studia dające pełne uprawnienia do nauczania filozofii i etyki w szkołach, zgodne z aktualnymi przepisami prawa polskiego. To oferta dla absolwentów studiów licencjackich, uzupełniających magisterskich i jednolitych magisterskich z Filozofii, którzy chcą uczyć filozofii i etyki w szkołach podstawowych w kl. 4-8 oraz w szkołach średnich.

Absolwenci studiów magisterskich z filozofii mogą ubiegać przeniesienie zaliczonych wcześniej przedmiotów.

Przedmioty proponowane na tej specjalności pozwalają na dwutorowy rozwój, z jednej strony pogłębia się wiedzę z filozofii, szczególnie w obrębie zagadnień zawartych w treściach podstawy programowej dla filozofii i etyki w szkołach, a z drugiej realizuje się efekty uczenia się związane z wykonywaniem zawodu nauczyciela. Należy między innymi zrealizować 240 godzin praktyk. Zwieńczeniem studiów jest praca magisterska z filozofii.

Uwaga: specjalność „Etyka i filozofia – studia nauczycielskie” jest przeznaczona wyłącznie dla absolwentów filozofii. Nauczyciele innych przedmiotów mogą nabyć uprawnienia do nauczania filozofii lub etyki dzięki specjalnym studiom podyplomowym. Osoby, które chcą uzupełnić swoje wykształcenie o studia filozoficzne zapraszamy na inne specjalności lub do rozpoczęcia studiów licencjackich.

 

Programy prowadzone (brak aktaulnych naborów)

1) Filozofia z elementami psychologii (od r.a. 2020/21)

fil_z_el_psych.jpg

Filozofia z Elementami Psychologii to w skali kraju unikalna oferta dydaktyczna, przeznaczona dla osób zainteresowanych zagadnieniami z pogranicza filozofii i psychologii, przygotowana w sposób szczególny z myślą o specyficznych potrzebach nauczycieli i wychowawców. Filozofia z Elementami Psychologii to prestiżowe, bezpłatne, dzienne studia uzupełniające magisterskie, specjalność na kierunku filozofia. Projekt powstał dzięki finansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Programy archiwalne

1) Coaching/Coaching i doradztwo filozoficzne (2013-2019)

Opis: Specjalność ma dwa cele. Po pierwsze, umożliwi świadome i dogłębne poznanie siebie i podjęcie drogi rozwoju osobistego. Dzięki pracy np. z emocjami, zwiększeniu świadomości odnośnie komunikacji interpersonalnej czy poszerzeniu wiedzy w zakresie rozwiązywania konfliktów absolwent specjalności coaching rozwinie lub nabędzie te fundamentalne umiejętności. Po drugie, zapewni praktyczne poznanie nowoczesnego narzędzia jakim jest coaching. Absolwent będzie posiadał wiedzę i wymagane kompetencje do otwarcia własnej praktyki coachingowej i pracy z klientami. Będzie znał kodeks etyczny coacha oraz stosował w praktyce narzędzia, jakimi posługuje się współczesny coach. Ukończenie specjalności daje możliwość zdobycia popularnego i nowoczesnego zawodu, jakim jest profesjonalny coach.

Specjalność została zamknięta w związku z uruchomieniem kształcenia na kierunku psychologia.

 

2) Filozofia i chrześcijaństwo a świat współczesny (w latach 2019/20 i 20/21)

rosyjski_slajder.jpg

Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie od roku akademickiego 2019/2020 podjął się realizacji międzynarodowego programu studiów, otwierając w ramach cyklu magisterskiego specjalność „Filozofia i chrześcijaństwo a świat współczesny” (dwuletnie studia magisterskie dla osób z tytułem licencjata lub magistra).

W trakcie studiów uczestnicy mają okazję rozwijać swoje zainteresowania oraz zdobywać kompetencje w zakresie filozofii, podejmując przy tym problematykę współczesnej myśli chrześcijańskiej w relacji do filozofii, nauk matematyczno-przyrodniczych oraz szeroko rozumianej humanistyki.

Oferta edukacyjna w ramach specjalności „Filozofia i chrześcijaństwo a świat współczesny” jest adresowana przede wszystkim do obywateli nieposiadających obywatelstwa polskiego, a pochodzących głównie z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii i innych państw, stanowiących wcześniej integralną część Związku Radzieckiego. Program studiów prowadzonych w językach rosyjskim i polskim obejmuje nie tylko wykłady i ćwiczenia, ale również zajęcia, których celem będzie doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem polskim i rosyjskim. Część zajęć poprowadzą zagraniczni wykładowcy. Ponadto uwzględniono bogatą ofertę zajęć integracyjnych. Wymagana jest znajomość języka polskiego i rosyjskiego oraz dyplom ukończenia studiów pozwalający na podjęcie studiów uzupełniających magisterskich.

belka_cala_esf.jpg

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano