A po maturze na filozofię!
Często spotykamy się z opinią, że studiowanie filozofii nie jest odpowiednie dla świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Przekonanie to może wynikać z przeświadczenia o szczególnym stopniu skomplikowania tej dyscypliny, nieodpowiedniej dla młodych umysłów. Można również sądzić tak, biorąc pod uwagę, że studiowanie filozofii nie daje przygotowania do uprawiania zawodu, co dla młodego człowieka powinno być priorytetem. Zgadzając się z tymi uzasadnieniami, chcemy przedstawić sytuacje, w których studiowanie filozofii bezpośrednio po maturze jest, naszym zdaniem, bardzo dobrym wyborem.
Jeżeli filozofia interesowała Cię już w szkole średniej i czujesz, że masz potencjał by zasilić kadry naukowe uczelni – nie czekaj. Wiek jest Twoim sprzymierzeńcem. Jeżeli będziesz zdeterminowany i dobrze wykorzystasz czas studiów, to w młodym wieku posiądziesz tytuł naukowy doktora. Najlepsi studenci otrzymują stypendia naukowe, mogą również liczyć na indywidualną organizację studiów. Ministerstwo Edukacji i Nauki bardzo intensywnie wspiera rozwój młodych naukowców. Możliwości jest bardzo wiele: od stypendiów, przez granty badawcze, po wyjazdy zagraniczne.
Jeżeli masz już zawód, w którym chcesz się realizować (np. dzięki technikum, albo wykonując zawód, który nie wymaga studiów kierunkowych), a zarazem pragniesz dalej rozwijać się jako osoba, studiowanie filozofii wydaje się dobrym rozwiązaniem. Dzięki studiowaniu filozofii lepiej zrozumiesz siebie, innych, świat, swoją wiarę i swoje przekonania, staniesz się bardziej krytycznym wobec stereotypów, uprzedzeń czy zwyczajów, nauczysz się odróżniać to, co ważne od tego, co mniej istotne, nauczysz się rozpoznawać błędy w argumentacji i rzetelnie oraz przekonująco konstruować własne argumenty. Rozwiniesz się, a przy tym będziesz korzystać z uprawnień, jakie mają studenci.
Jeżeli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów i nie wiesz, co właściwie chciałbyś w życiu robić, nie idź na „byle co”, przyjdź studiować filozofię! Rok poświęcony na studia przygotowujące do wykonywania zawodu, którego jednak nie chcesz wykonywać, będzie w pewnym sensie zmarnowany, rok studiowania filozofii to zawsze zysk. Program studiów został tak przemyślany, by już od pierwszego roku rozwijać u studentów kompetencje i umiejętności filozoficzne, które podnoszą jakość myślenia. A to się może przydać, jeśli chcesz przemyśleć swoje życiowe plany.
Filozofia jest zawsze dobrym wyborem, jeżeli zależy Ci na podniesieniu jakości swojego myślenia. Trening umiejętności filozoficznych, takich jak rzetelna i krytyczna argumentacja, logiczne myślenie, analiza myśli czy dialog, korzystnie wpłynie na Twoje zdolności intelektualne. Szerokie horyzonty, jakie zyskujesz dzięki studiowaniu filozofii, pozwolą Ci w sposób kreatywny i nieszablonowy łączyć dostępne dane, wyciągać z nich wnioski i rozwiązywać problemy, jakie postawi przed Tobą życie.
Filozofię można studiować w wielu miejscach w Polsce i na świecie, każdy wydział ma swoją specyfikę. Ponieważ decyzja o wyborze miejsca studiowania jest ważna i wiążąca na 3 lata, dobrze jest dokonać świadomego wyboru. Polecamy zasięgnąć opinii dobrych studentów filozofii. Jesteśmy pewni opinii naszych studentów i absolwentów ponieważ Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest po prostu bardzo dobrym miejscem do studiowania filozofii.
Nasz Wydział szczyci się znakomitą kadrą naukowo-dydaktyczną. Mamy najlepszy w Polsce stosunek ilości wykładowców do studentów, co oznacza, że Twój opiekun naukowy będzie miał dla Ciebie więcej czasu niż gdziekolwiek indziej. Dzięki indywidualnemu podejściu nasi studenci rozwijają się w różnych kierunkach i mają dużą dowolność w określaniu swoich zainteresowań. Działalność naukowa w dycyplinie filozofia otrzymała okategorię A.
Aby zapewnić najwyższą jakość kształcenia, prowadzimy zajęcia w niewielkich grupach, co pozwala efektywnie wykorzystać czas podczas zajęć.
Staramy się budować więzi przyjaźni i tworzyć wspólnotę, w której każdy czuje się bezpiecznie i dobrze. Nie chcemy atmosfery rywalizacji, lecz współpracy i zdrowego współzawodnictwa. Nasi studenci nie są dla nas numerami w indeksie, ani nazwiskami w spisie, ale konkretnymi, wyjątkowymi osobami. Integrujemy się nie tylko podczas zajęć, ale również podczas specjalnych wydarzeń, których w czasie roku nie brakuje. Próbujemy ułatwić studentom rozwiązanie trudności, przed jakimi stają.
Atutem naszego wydziału jest też lokalizacja. Pracujemy w trzech budynkach, które znajdują się bardzo blisko siebie, w ścisłym centrum Krakowa (Franciszkańska 1, Bernardyńska 3, Kanonicza 9 (dziekenat). Dojazd z każdego miejsca w Krakowie jest znakomity! Ponadto, lokalizacja w centrum ułatwia dostęp do różnych wydarzeń i atrakcji kulturalnych w mieście.
Tym, co czyni nas wyjątkowymi, jest zakorzenienie w myśli chrześcijańskiej. W naszych rozważaniach czerpiemy inspirację z chrześcijaństwa, prowadzimy unikalne badania z zakresu relacji nauki i wiary. Nie odrzucamy żadnej filozofii, chcemy, żeby nasi studenci poznali i zrozumieli jak najwięcej.
A wszystko to dla Ciebie, po to, żebyś rozkwitł jako osoba, zobaczył, co jest naprawdę ważne, co Cię uszczęśliwia, żebyś odkrył swoje możliwości i rozwinął je, aby służyć innym. Społeczeństwo kiedyś potrzebowało kowali, dziś już nie potrzebuje, ale zawsze potrzebowało i będzie potrzebować ludzi mądrych. Studiowanie filozofii pomoże Ci stać się takim człowiekiem.
Jeżeli chcesz do nas dołączyć, zapraszamy do rekrutacji.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami! Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku, na którym publikujemy aktualności oraz ciekawostki związane ze studiowaniem filozofii.