II Interdyscyplinarne Warsztaty Filozoficzne dla Młodzieży

O warsztatach

warsztaty-filozoficzne.jpg

W drugim semestrze roku akademickiego 2014/2015 Wydział Filozoficzny UPJPII już po raz drugi organizuje interdyscyplinarne warsztaty filozoficzne dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, która chce poznać nowe, często nieznane oblicza i zastosowania filozofii.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Warsztatom towarzyszy konkurs. Nagrodą główną dla osób, które najlepiej rozwiążą zadania konkursowe są indeksy na studia licencjackie na kierunku Filozofia na Wydziale Filozoficznym UPJPII. Dla zwycięzcy przewidziano dodatkowo, w przypadku podjęcia studiów, stypendium na pierwszym roku w wysokości 500 zł miesięcznie. Dla osoby, która zajmie drugie miejsce, przewidziano stypendium naukowe na pierwszym roku studiów w wysokości 200 zł miesięcznie, a w przypadku trzeciego miejsca – 100 zł. Pulę nagród uzupełniają nagrody rzeczowe.

* uczestnicy biorą udział w warsztatach i konkursie za pomocą internetowej platformy edukacyjnej

* zgłoszenie należy przesyłać do 1 marca 2015 r.

* warsztaty trwają od 2 do 16 marca 2015 r.

* 28 marca 2015 r. finał konkursu i wręczenie nagród

Finał Warsztatów

Finał II Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla młodzieży odbył się w sobotę 28 III 2015 w Lektorium w budynku dydaktycznym UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3. Spośród 110 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy zapisali się na Warsztaty wyłoniono 20 finalistów.

Finał warsztatów polegał na udzieleniu pisemnej odpowiedzi na pytania dotyczące krótkich, jednostronicowych fragmentów tekstów filozoficznych. Za odpowiedź można było uzyskać 0-20 punktów, które zostały dodane do wyników uzyskanych w czasie etapu internetowego. Prace konkursowe oceniali pracownicy Wydziału Filozoficznego dr hab. Joanna Mysona Byrska i dr Jakub Synowiec.

Laureatami konkursu zostali

1. Daniel Bembenek z I LO im S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach – 79 punktów (opiekun: p. mgr Monika Ruda)

2. Dagmara Gluch z II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach – 77 punktów (opiekun: p. mgr Anna Włodek)

3. Dawid Bysiek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej – 75 punktów (opiekun: p. mgr Marta Chrabąszcz)

4. Aleksandra Liszka z I LO im S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach – 74 punkty (opiekun: p. mgr Monika Ruda)

5. Weronika Spólnik z Liceum Zespołu Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie – 69 punktów (opiekun: p. mgr Elżbieta Szymańska)

Laureaci konkursu otrzymali indeksy na kierunek filozofia na Wydziale Filozoficznym UPJPII oraz, w przypadku podjęcia studiów – stypendia dla trzech pierwszych w wysokości: 500, 200 i 100 zł miesięcznie.

Tytuł finalisty konkursu otrzymali: Małgorzata Sitko (I LO im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej), Lidia Nowak (VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie), Antonina Jamrozik (III LO przy Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie), Aleksandra Franczyk (V LO w Krakowie), Patryk Świerczek (JCE w Nowym Sączu), Karolina Fabiś (Centrum Edukacji Zabrze), Dominika Zielonka (II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach), Kamil Kołecki(LO w Gilowicach), Samanta Rygalska (LO im.Mjr.Sucharskiego w Katowicach), Maciej Cholewa (II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach), Weronika Mordarska (II LO im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu) Kinga Siedlińska (I LO im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie), Michał Kiebzak (ZSZiO w Sułkowicach), Olga Bulanda (I LOim. Władysława Orkana w Limanowej), Michał Kuchta (ZSZiO w Sułkowicach), Dagmara Górecka (III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Będzinie)

Łącznie najwięcej punktów zgromadzili uczniowie z II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach – 248 punktów, tym samym wywalczyli nagrodę w postaci książek do biblioteki.

Kolejne miejsca w rankingu szkół zajęły:
2. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach – 231.75 punktów
3. II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu – 170.75 punktów
4. I Liceum Ogólnokształcące im S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach – 170 punktów
5. Liceum Zespołu Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie – 150 punktów

Finaliści konkursu, wraz ze swoimi nauczycielami i kolegami, wzięli również udział w wykładach przygotowanych przez pracowników Wydziału Filozoficznego: o. dr. Marka Urbana CSsR pt.: Otwarta głowa oraz dr. Roberta Piechowicza pt.: Kłamstwo

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom i nauczycielom! Zapraszamy za rok, na trzecią edycję Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży