Aktualności

Filozofia z elementami psychologii - nabór na semestr letni do 03.02.2020

30.12.2020
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Filozofia z Elementami Psychologii to w skali kraju unikalna oferta dydaktyczna, przeznaczona dla osób zainteresowanych zagadnieniami z pogranicza filozofii i psychologii, przygotowana w sposób szczególny z myślą o specyficznych potrzebach nauczycieli i wychowawców. Filozofia z Elementami Psychologii to prestiżowe, bezpłatne, dzienne studia uzupełniające magisterskie, specjalność na kierunku filozofia. Projekt powstał dzięki finansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Rekrutacja - kliknij tutaj

Charakterystyka studiów

W programie studiów przewidziano szereg zajęć, dzięki którym absolwenci pogłębią psychologiczne kompetencje, niezbędne na rynku pracy dydaktycznej i wychowawczej. Ponadto, studenci zdobędą wiedzę z zakresu filozofii i etyki – w zakresie merytorycznym odpowiadającym zagadnieniom przewidzianym w podstawie programowej dla szkół średnich dla przedmiotów filozofii i etyka. Proszę jednak zwrócić uwagę, że oferowane studia nie są studiami nauczycielskim i nie dają uprawnień do nauczania w szkołach. Podczas zajęć z filozofii i etyki gwarantujemy ceniony przez naszych absolwentów-nauczycieli rozwój kompetencji związanych ze studiowaniem tego kierunku – samodzielnego, krytycznego myślenia, rzetelnej analizy, skutecznej argumentacji, nieszablonowego myślenia. Przedmioty z filozofii i etyki mogą być źródłem inspiracji do ciekawych zajęć, nie tylko z filozofii i etyki ale też z języka polskiego, języków obcych, katechezy, historii, wiedzy o społeczeństwie a nawet np. biologii, fizyki i informatyki. Baza wiedzy jest również wystarczająca by podjąć się przygotowania uczniów do Olimpiady Filozoficznej oraz innych konkursów filozoficznych. Przedmioty z psychologii oraz pogranicza psychologii i filozofii wniosą cenną wiedzę z zakresu znajomości człowieka i przydadzą się szczególnie dla nauczycieli-wychowawców, skoncentrowanych na formacji uczniów. Zajęcia pozwolą lepiej poznać siebie, swoje mocne i słabe strony. Przedmioty „dydaktyka filozofii” i „dydaktyka etyki” to trening przekazywania filozoficznej wiedzy, kompetencji i umiejętności innym.


Jeszcze więcej możliwości

Biorąc pod uwagę specyficzne wyzwania, jakie stoją przed nauczycielami i wychowawcami, wzbogaciliśmy studia o bezpłatne, ponadprogramowe szkolenia, których poza tą specjalnością nie oferujemy. Szkolenia nie są częścią programu studiów, zatem uczestnictwo w nich nie jest obowiązkowe, aby ukończyć studia, ale bardzo do niego zachęcamy. Studenci specjalności Filozofia z Elementami Psychologii będą mogli bezpłatnie wziąć udział w dodatkowym szkoleniu, po którym otrzymają  tytuł Licencjonowanego Specjalisty Obrazkowego Testu Zawodów M. Achtnicha (z prawem używania programu komputerowego do diagnozy skłonności zawodowych) oraz Certyfikat wydawany przez formę szkoleniową Kapitał Kariery z Wrocławia (placówka jest afiliowana przez Szwajcarskie Stowarzyszenie Terapii Losu w Zurychu i współpracuje ze Szwajcarskim Stowarzyszeniem Terapii Losu w Zurychu). Biorąc pod uwagę to szczególne wyzwanie, jakim jest tranzycja młodzieży na rynek pracy pragniemy wyposażyć osoby pracujące w oświacie w nowoczesne metody diagnozy kompetencji zawodowych oraz pomoce do pracy z młodzieżą w projektowaniu życia i kariery zawodowej.



Ponadto, w trakcie studiów będziecie Państwo mogli wziąć udział w innych wartościowych, nieobowiązkowych szkoleniach, m. in.:

-szkolenia językowe (angielski, niemiecki, francuski, łaciński, grecki)

- mediacje

- negocjacje i komunikacja

- ekologia integralna

Każde z tych szkoleń dostarczy Państwu wiedzy, kompetencji i umiejętności przydatnych w pracy nauczyciela i wychowawcy. Ukończenie szkoleń będzie potwierdzone uzyskaniem certyfikatu lub zaświadczenia.


Gwarantujemy wysoką jakość kształcenia – kursy prowadzone będą przez wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową, specjalizującą się w różnych obszarach filozofii i psychologii. 


Program studiów

Program studiów obejmuje łącznie 1035 godzin zajęć i 120 punktów ECTS do zrealizowania w ciągu czterech semestrów.

Przedmioty:

  1. Tożsamość i charakter – filozoficzne i psychologiczne aspekty dojrzałości, 45 godzin, 6 ECTS

  2. Wybrane zagadnienia z psychologii rozwoju człowieka w biegu życia, 45 godzin, 6 ECTS

  3. Psychologiczne koncepcje człowieka, 45 godzin, 6 ECTS

  4. Kierunki i dyscypliny filozoficzne. Wybrane zagadnienia, 45 godzin, 6 ECTS

  5. Translatorium filozoficzne, 30 godzin, 3 ECTS

  6. Retoryka, 30 godzin, 6 ECTS

  7. Psychologiczny portret człowieka. Możliwości i ograniczenia psychologicznego poznania, 60 godzin, 6 ECTS

  8. Filozoficzne i psychologiczne aspekty sytuacji trudnych w życiu osoby, 45 godzin, 6 ECTS

  9. Podstawy metodologii nauk społecznych dla filozofów, 30 godzin, 3 ECTS

  10. Egzystencjalne problemy człowieka, 60 godzin, 6 ECTS

  11. Ja, grupa, społeczeństwo – filozoficzno-psychologiczne aspekty, 45 godzin, 6 ECTS

  12. Psychologia mediów, 15 godzin, 3 ECTS

  13. Wybrane zagadnienia z psychologii pracy i organizacji, 30 godzin, 3 ECTS

  14. Elementy etyki ogólnej, 30 godzin, 2 ECTS

  15. Kultura logiczna, 30 godzin, 2 ECTS

  16. Główne szkoły filozofii starożytnej i średniowiecznej, 30 godzin, 2 ECTS

  17. Etyka życia osobistego 15 godzin, 2 ECTS

  18. Główne szkoły filozofii nowożytnej, 30 godzin, 2 ECTS

  19. Wybrane szkoły etyczne i bioetyczne, 30 godzin, 2 ECTS

  20. Wybrane spory filozoficzne w metafizyce i antropologii, 15 godzin, 2 ECTS

  21. Wybrane spory filozoficzne w filozofii Boga i religii 15 godzin, 2 ECTS

  22. Wybrane spory filozoficzne w filozofii społecznej i politycznej, 30 godzin, 2 ECTS

  23. Wybrani, wybitni przedstawiciele filozofii i etyki współczesnej, 30 godzin, 2 ECTS

  24. Wybrane spory filozoficzne w epistemologii i estetyce, 15 godzin, 2 ECTS

  25. Współczesne problemy etyki szczegółowej, 30 godzin, 2 ECTS

  26. Nauka, wiara, filozofia, 30 godzin, 2 ECTS

  27. Dydaktyka filozofii 30 godzin, 2 ECTS

  28. Dydaktyka etyki, 30 godzin, 2 ECTS

  29. Seminarium 120 godzin, 12 ECTS

  30. Praca magisterska, 12 ECTS

Ze szczegółowym planem studiów można zapoznać się klikając tutaj.

 

Studia dopasowane do potrzeb

Harmonogram zajęć nie został jeszcze ustalony, jednak na nadchodzące dwa lata współpracy, wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom, przyjmujemy zasadę, że zajęcia o charakterze ćwiczeniowym i konwersatoryjnym, seminaria dyplomowe i wybrane wykłady będą odbywać się w soboty w blokach, począwszy od godz. 9:00, z godzinną przerwą na obiad. Pozostałe zajęcia będziemy organizować w ciągu tygodnia, w trybie zdalnym.



Ponadto, aby ułatwić Państwu planowanie czasu i bezproblemowe zaliczenie kolejnych semestrów, niektóre przedmioty będą się kończyć w połowie semestru – będzie można je wtedy zaliczyć. W sesji egzaminacyjnej będziecie Państwo musieli zdać maksymalnie 4 egzaminy.


Rekrutacja

Rekrutacja elektroniczna Fotoomnia.com - Niebieska Strzałka w Lewo  tylko do 03.02.2021 r. (godz. 15.00)! Limit miejsc: dolny: 25, górny: 35.

Uczestnictwo w projekcie finansowanym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Podjęcie kształcenia na kierunku Filozofia, specjalność "Filozofia  z elementami psychologii" wiąże się z przystąpieniem do projektu Zintegrowany Plan Rozwoju Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Udział w projekcie i tym samym studia są bezpłatne - studenci opłacają jedynie opłatę rekrutacyjną.

Przystąpienie do udziału w projekcie nie wiąże się z podejmowaniem deklaracji i zobowiązań finansowych w przypadku rezygnacji ze studiów w trakcie ich trwania.

 Studenci, i tym samym uczestnicy projektu podpisują jedynie deklarację udziału w projekcie i zgodę na monitorowanie losów zawodowych po ukończeniu studiów.

Projekt „Zintegrowany Plan Rozwoju Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie”
POWR.03.05.00-00-Z032/18-00

Pełna informacja o projekcie -   na stronie uczelni  Fotoomnia.com - Niebieska Strzałka w Lewo

belka_cala_esf.jpg

Pliki do pobrania

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano