Aktualności
Zmarł o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP, duszpasterz akademicki, wybitny filozof, teolog, wieloletni wykładowca UPJPII 12 IV 2025
Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z wielkim bólem przyjęła wiadomość o śmierci Ojca Profesora Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP, dominikanina, wybitnego filozofa, teologa i duszpasterza akademickiego, wieloletniego kierownika Katedry Filozofii Religii na Wydziale Filozoficznym UPJPII i wykładowcy naszego Uniwersytetu Papieskiego. Miał 87 lat.
Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała po otrzymaniu tej smutnej informacji napisał: „Był to wielki filozof i dobry człowiek, mam więc nadzieję, że Pan nasz zabrał go do Nieba. Niech o. Jan odpoczywa w pokoju Chrystusa”.
Z gorliwą modlitwą o radość życia wiecznego dla Ojca Profesora Jana A. Kłoczowskiego dołącza się Wydział Filozoficzny i cała wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
O. prof. dr hab. Jan Andrzej Kłoczowski OP urodził się 5 lipca 1937 r. w Warszawie. Po uzyskaniu magisterium z historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w roku 1963 wstąpił do zakonu dominikanów, a następnie w roku 1970 otrzymał święcenia kapłańskie. W 1971 r. rozpoczął wykłady w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów w Krakowie w zakresie filozofii religii oraz filozofii Boga. W 1975 r. uzyskał doktorat z filozofii na podstawie rozprawy Człowiek bogiem człowieka. Filozoficzny kontekst interpretacji religii w myśli Feuerbacha (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wydział Nauk Humanistycznych). Od roku 1979 prowadził wykłady z zakresu filozofii i fenomenologii religii w ramach Wydziału Teologicznego w Krakowie, a od 1982 r. Papieskiej Akademii Teologicznej, gdzie w 1995 r. został mu nadany tytuł profesora. Przez lata związany był z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, prowadził regularnie wykłady monograficzne w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz jako zaproszony wykładowca na wielu uczelniach w Polsce i za granicą, uczestniczył w licznych konferencjach naukowych. Był promotorem wielu prac magisterskich oraz rozpraw doktorskich.
Jest autorem m.in. Człowiek bogiem człowieka. Filozoficzny kontekst interpretacji religii w myśli Feuerbacha. (Lublin 1979), Więcej niż mit. Leszka Kołakowskiego spory o religię (Kraków 1993), podręcznika do filozofii religii Między samotnością a wspólnotą. Wstęp do filozofii religii (Tarnów 1994), Drogi człowieka mistycznego (Kraków 2001), Drogi i bezdroża. Szkice z filozofii religii dla humanistów (Kraków 2017) oraz U źródeł nowoczesnego myślenia o religii, (Kraków 2018). Jest autorem wielu artykułów publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych, a także książek o charakterze duszpasterskim, m.in. Szkoła duchowości (Poznań 2004), Sztuka owocnego życia (Poznań 2004).
We wrześniu 2014 roku, generał zakonu, o. Bruno Cadoré, przyznał o. Janowi Andrzejowi Kłoczowskiemu OP tytuł mistrza świętej teologii, najwyższy dominikański tytuł naukowy.
Jego praca nie ograniczała się jedynie do dziedziny naukowej – był również cenionym duszpasterzem opozycji demokratycznej w latach 70. i 80. XX wieku oraz środowisk naukowych. W stanie wojennym, z inicjatywy o. Kłoczowskiego, przy krakowskim klasztorze dominikanów powstał Komitet Pomocy dla Osób Aresztowanych i Internowanych. Sam został za swoją działalność aresztowany, a uwolniony dzięki interwencji kard. Franciszka Macharskiego.
Przez wiele lat odprawiał mszę św. o godz. 12.00 w kościele dominikanów w Krakowie, która gromadziła rzesze wiernych, zwłaszcza młodzież studencką. Charyzmatyczny kapłan, duszpasterz akademicki, szczególnie związany z dominikańską „Beczką”, odegrał ogromną rolę w kształtowaniu myślenia religijnego wielu pokoleń. Określany mianem „człowieka spotkania” był autorytetem pociągającym ku wierze i nauce dzięki swojemu intelektowi, wiedzy, a nade wszystko otwartości na drugiego człowieka.
„Dla mnie osobiście filozofia wiąże się ściśle z moim rozumieniem i przeżywaniem wiary. Myślenie nie sprzeciwia się, lecz pogłębia i poszerza horyzonty wiary, otwierając człowieka na pracę rozumu, jak i ucząc go dojrzałej wolności. Dla wychowania dojrzałego, odpowiedzialnego, mądrego chrześcijanina, katolika potrzebna jest pogłębiona formacja myślenia. Z całą świadomością, że nie należy myślenia filozoficznego mylić z jakąkolwiek ideologią” – powiedział o. J.A. Kłoczowski w 2017 r., odbierając srebrny medal Cracovia Merenti.
W latach posługi duszpasterskiej i aktywności zawodowej o. prof. J.A. Kłoczowski pełnił następujące funkcje:
- Kierownik Katedry Filozofii Religii na Wydziale Filozoficznym UPJPII,
- Regens Polskiej Prowincji Dominikanów (od 1990–2006),
- Rektor Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie (1990–1998),
- Członek Zespołu Redakcyjnego „W drodze”,
- Członek Redakcji miesięcznika „Znak”,
- Redaktor Naczelny „Logos i Ethos”,
- Członek Komisji Filozofii i Teologii Komitetu Badań Naukowych,
- Członek Rady Redakcyjnej „Przeglądu Filozoficznego. Nowa Seria” (1992),
- Członek Prezydium Komitetu Nauk Filozoficznych PAN.
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w środę, 16 kwietnia 2025 r., o godz. 10.00 w bazylice Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie. Mszy świętej przewodniczyć będzie bp Damian Muskus OFM. |