Aktualności
XI Międzynarodowe Senioralia w Krakowie 6 IX 2024
Szóstego września 2024 r. w Krakowie odbyły się XI Międzynarodowe Senioralia – największa impreza dla seniorów w Polsce. Wzięła w nich aktywny udział także grupa studentów zrzeszona w Kole Naukowym Studentów Psychologii „Psyche” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy wsparciu studentek kierunku digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie. Zajmowali się promocją uczelni, w tym m.in. promowaniem oferty wykładów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nawiązywali kontakt z uczestnikami wydarzenia poprzez psychologiczne gry karciane, a także informowali o wspólnym projekcie koła wraz ze Stowarzyszeniem MANKO – Telefonie Zaufania dla Seniorów. Już niebawem studenci psychologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie będą mieć okazję, by wziąć udział w szkoleniu poświęconemu tematyce wsparcia seniorów, a następnie działać wolontaryjnie we wspomnianej instytucji.
Wydarzenie rozpoczęło się Mszą świętą w bazylice Mariackiej, po której nastąpił pochód w stronę Parku Jordana. Senioralia były przede wszystkim niezwykłym pokazem artystycznym – seniorzy z całej Polski mogli zaistnieć na scenie w Parku Jordana i zaprezentować się szerszemu gronu i to nie tylko rówieśników. Nie obyło się także bez prelekcji dotyczących bezpieczeństwa, a na stoiskach poświęconych zdrowiu osób starszych zostały zapewnione szeroko dostępne badania profilaktyczne.
Delegacja koła naukowego „Psyche”, zaproszona na scenę, miała zaszczyt odebrać statuetkę z rąk p. minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz, Stanisława Mazura, zastępcy prezydenta Krakowa oraz Łukasza Salwarowskiego, prezesa Stowarzyszenia MANKO, organizatora wydarzenia. Nagroda została przyznana w kategorii „Młodzi Seniorom”. Nawiązuje to do zaangażowania członków koła w działalność prosenioralną, o czym w ciepłych słowach wspomniał prezes stowarzyszenia.
Podczas imprezy zewsząd było czuć entuzjazm uczestników. „Cieszę się, że są tworzone takie wydarzenia dla seniorów, gdzie możemy się spotkać i spędzić wspólnie czas, tańcząc i bawiąc się. Telefon Zaufania dla Seniorów to bardzo fajna i ważna inicjatywa. W tym wieku kontakt z młodzieżą jest bardzo potrzebny. Dobrym pomysłem byłoby zamieszczenie informacji o działaniu telefonu zaufania np. w „Gazecie Krakowskiej”, aby seniorzy mogli dowiedzieć się o jego działaniu” – tak podsumowała przeżycia wrześniowej soboty p. Dorota z Andrychowa.
Senioralia były obfitującym w różne aktywności i możliwości wydarzeniem. Dobrze jest wiedzieć, że prężnie działają inicjatywy, które mają na uwadze dobro osób w jesieni życia. Pokazuje to, że rozwój i potrzeba socjalizacji dotyczy człowieka przez całe jego życie i jedną z okazji na zaspokojenie jej jest pojawienie się na tego typu wydarzeniu.
tekst: Ewa Dura, Emanuel Jarząbek (Koło Naukowe Studentów Psychologii „Psyche” UPJPII)
Galeria