Aktualności
Wykłady ks. prof. Władysława Zuziaka w Azji

W pierwszym semestrze r.a. 2018/19 ks. prof. Władysław Zuziak, kierownik katedry etyki na Wydziale Filozoficznym UPJPII, dzieli się wynikami swoich badań ze słuchaczami w krajach Azji. Obok pracy naukowej, udziału w konferencjach i spotkań z kadrą nauko-dydaktyczną azjatyckich uniwersytetów ksiądz profesor prowadzi zajęcia dla studentów tych uczelni.
Pierwszy punktem był XXIV Światowy Kongres Filozoficzny w Pekinie ”Learn to be human” (13-20.08.2018). Ks. prof. Władysław Zuziak reprezentował naszą Uczelnię i wygłosił wykład: ”Between alienation and participation. Sartre and Lavelle – two existential conceptions of humanism and their consequences for social development”.
Natomiast 1 września 2018 na Uniwersytecie Katolickim w Seulu odbyło się „III Forum for peace-sharing, centred on human dignity and peace”. Temat tej edycji brzmiał: "Godność człowieka i pokój. Torując drogę dla Półwyspu Koreańskiego". ks. prof. Władysław Zuziak i wygłosił komunikat „Reconciliation and forgiveness in Polish perspective”, a kilka dni później (13.09.2018) na tym samym uniwersytecie wygłosił wykład gościnny „Freedom, Solidarity and Responsibility”.
Ks. prof. Władysław Zuziak odwiedził również Japonię i w dniu 03.10.2018 wygłosił wykład zatytułowany „Human Education and Values” na Uniwersytecie w Tokio, należącym do najlepszych uniwersytetów w Japonii. Wykład wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród studentów, którzy chętnie wzięli udział w dyskusji.
Na zdjęciu poniżej z dziećmi, które w Muzeum Bomby Atomowej w Nagasace brały udział w edukacji na rzecz pokoju
Ks. prof. Zuziak otrzymał od przedstawicieli Uniwersytetu Certyfikat i specjalne podziękowanie za wykład, który pobudził słuchaczy do przedyskutowania przedstawionych zagadnień i wspólnego poszukiwania – niezależnie od światopoglądu – podstawowych wartości w życiu człowieka.
Kolejnym etapem podróży był Providence University (Tajwan/Tajczung), ks. Prof. Zuziak wygłosił wykłady „Beauty – philosophical and Biblical Approach” (16.10), „Culture of Poland” (18.10), „Natural Law” (23.10) oraz „Social Justice” (24.10)
Wśród wielu studentów z różnych zakątków świata i religii (Buddyzm, taoizm), a także wśród niewierzących (a jest ich coraz więcej), prezentowane wykłady z personalizmu, fenomenologii wartości i filozofii społecznej cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Wyjazd jest szansą, żeby promować polską filozofię, Uczelnię i Wydział Filozoficzny, podzielić się wynikami badań z osobami reprezentującymi inną kulturę, tradycję i światopogląd. Ale i profesor w czasie takich wykładów może się wiele nauczyć, nie tylko podstaw języka.