Aktualności
Finał Konkursu „Sapere Aude – odważ się być mądrym”
Nic dwa razy się nie zdarza – śpiewała utalentowana uczennica I LO im. W. Orkana w Limanowej podczas finału kolejnej, czwartej już edycji konkursu filozoficznego „Sapere Aude – odważ się być mądrym”, współorganizowanego przez I LO im. W. Orkana w Limanowej i Wydział Filozoficzny UPJPII w Krakowie. W tym roku w konkursie udział wzięło ponad 100 uczniów z 37 szkół z województwa małopolskiego. Od 3. edycji konkurs ma rangę wojewódzką i jest wśród konkursów rozpoznawanych przez małopolskie kuratorium oświaty. Ale to już za nami, w dniu 09.03.2023 ta edycja konkursu przeszła do historii.
Na zdjęciu: laurecaci konkursu, ich opiekunowie, organizatorzy i zaproszeni goście (fot. arch. I LO w Limanowej)
A o historii konkursu można przeczytać tutaj
Na pewno ten finał będzie szczególnie pięknym wspomnieniem dla laureatów. Przygotowywali oni swoje prace w trzech kategoriach wiekowych: „kl. IV-VI”, „kl. VII-VIII” i „szkoły średnie” oraz w trzech kategoriach merytorycznych: „prace wizualne”, „prace literackie” oraz „eseje filozoficzne” (tylko „kl. VII-VIII” i „szkoła średnia”). Eseje filozoficzne oceniała komisja złożona z pracowników naukowo-badawczych Wydziału Filozoficznego UPJPII – o. dr hab. Marek Urban, dr Barbara Żmuda-Frydrychowska i dr Jakub Synowiec.
Pełną listę laureatów i wyróżnionych finalistów znaleźć można na stronie I LO im W. Orkana w Limanowej
na zdjęciu: wręcznie nagród dla laureatów, mgr Anna Trojanowska, dr Jakub Synowiec (fot. arch. I LO w Limanowej)
Na zdjęciu: laureatka konkursu odbiera nagrodę, gratulują patroni konkursu oraz dyrektor I LO (fot. arch I LO w Limanowej)
Przypominamy tematy, z którymi mierzyli się uczestnicy:
-
„Kto szuka prawdy, szuka Boga”.
Rozważ problem relacji filozofii i wiary, nawiązując do myśli Edyty Stein. -
Czym jest odpowiedzialność za słowo i na czym polega etyka zawodu influencera?
Rozważ problem, odwołując się do wybranych koncepcji filozoficznych i sytuacji medialnych. -
Na czym polega odpowiedzialność ludzi współczesnych za przyszłe pokolenia?
Rozważ problem, odnosząc się do wybranych koncepcji filozoficznych, tekstów kultury i własnych doświadczeń. -
Czy matematyka to tylko liczenie?
Przedstaw zagadnienie, odnosząc się do wybranych koncepcji filozoficznych i własnych doświadczeń.
Na zdjęciu jedna z nagrodzonych prac (fot. arch. WF UPJPII)
Wydział Filozoficzny UPJPII partycypował w tym wydarzeniu głównie w wymiarze naukowym. Pracownicy naukowo-badawczy przygotowali wykłady poświęcone tematom konkursu, które były źródłem inspiracji dla uczestników, wykłady odbywały się on-line na platformie Webex i w każdym uczestniczyło między 60 a 100 uczestników. Podczas finału wykład pod tytułem „Księga Rodzaju a Teoria Ewolucji” wygłosił ks. prof. UPJPII dr hab. Wojciech Grygiel (na zdjęciu poniżej, fot. arch. WF UPJPII). Mieliśmy również udział w nagrodach, dla laureatów przygotowaliśmy ciekawe książki o tematyce filozoficznej, które zainspirują do myślenia. Nagrody ufundowali również patroni konkursu a także firma Maspex SA i Rada Rodziców I LO im. W. Okrana w Limanowej.
Finał konkursu był wzorowo przygotowany przez naszych partnerów z I LO im. W. Orkana w Limanowej. Profesjonalną oprawę kulturalną i artystyczną zapewnili członkowie Amatorskiego Szkolnego Koła Artystycznego w I LO im W. Orkana w Limanowej, pięknie zaśpiewały Julita Chełmecka i Zuzanna Hadaniak a fragment gali finałowej mistrzowsko prowadzili Anna Zięba i Dawid Różalski (na zdjęciu poniżej, fot. arch. I LO w Limanowej).
Goście mogli też skosztować wyszukanych potraw przygotowanych przez nauczycieli i uczniów. Nad wszystkim czuwała dyrektor I LO p. mgr Anna Mruk. W przygotowanie konkursu zaangażowany był zespół pracowników I LO, którym w imieniu Wydziału Filozoficznego UPJPII serdecznie dziękujemy za współpracę, która przynosi tak piękne owoce: wicedyrektor Sylwia Stelmach, wicedyrektor Urszula Janczy, Grzegorz Kuziel, Jolanta Bugajska, Łukasz Twaróg, Dorota Smoter, Marta Zięba, Joanna Niepokój, ks. Sławomir Szyszka, ks. Rafał Słomba, Łukasz Twaróg, Dariusz Krzyżak, Piotr Twaróg Monika Szewczyk, Anna Matyasik, Joanna Wójtowicz i Kinga Janczy.
Na zdjęciu: dyrektor I LO im W. Orkana w Limanowej mgr Anna Mruk - otwarcie uroczystości (fot. arch. WF UPJPII)
Wydarzenie uświetnili zaproszeni gości, patroni i sponsorzy w przedstawiciele kurii tarnowskiej, samorządów, mediów i szkół: Małopolski Wicekurator Oświaty Halina Cimer, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Styrna, starszy specjalista do spraw oświaty Ewa Włodarczyk, wizytator Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks dr Jakub Kuchta, Kustosz Bazyliki MBB w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Starosta Myślenicki Józef Tomal, Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, Wójt Gminy Tymbark dr Paweł Ptaszek, wójt Gminy Laskowa Piotr Stach, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał. Starosta myślenicki okazał się... filozofem i dał temu wyraz w swoim krótkim przemówieniu. Do filozoficznego myślenia zachęcała też, zdalnie za pośrednictwem środków do komunikowania na odległość, poseł Urszula Nowogórska, która tym razem nie pojawiła się osobiście ze względu na trwające obrady Sejmu RP. Szczególnie powinno młodym ludziom zapaść w pamięć refleksja wartości edukacji klasycznej, którą podzieliła się Małopolska Wicekurator Oświaty.
Na zdjęciu: słowo do laureatów kieruje kustosz bazyliki MBB w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski (fot. arch WF UPJPII)
Na zdjęciu: od samego początku konkurs wspierają samorządowcy w tym Wójt Gminy Tymbardk Paweł Ptaszek
Konkurs „Sapere Aude – odważ się być mądrym” jest wynikiem wieloletniej współpracy między I LO im. Władysława Orkana w Limanowej i Wydziałem Filozoficznym UPJPII. W limanowskim „Orkanie” filozofia jest obecna od ponad dwudziestu lat, głównie dzięki zaangażowaniu nauczycielki języka polskiego i filozofii, mgr Anny Trojanowskiej oraz życzliwej trosce niezwykle energicznej pani dyrektor mgr Anny Mruk. Wielu absolwentów szkoły to zarazem laureaci i finaliści Olimpiady Filozoficznej oraz różnych konkursów filozoficznych, niektórzy z nich podjęli studia filozoficzne na UPJPII.
Konkurs stał się płaszczyzną spotkania dla osób, które widzą wartość myślenia i są gotowe je wspierać: politycy, przedstawiciele kościoła, samorządowcy, nauczyciele ze szkół podstawowych i średnich, pracownicy uniwersytetu... nie wiele jest okazji, żeby spotkać się w takim gronie.
Na zdjęciu: pełne skupienie w czasie wykładu ks. prof. UPJPII dr hab. Wojciecha Grygiela. Przy stolikach zaproszeni goście, patroni konkursu, nauczyciele i laureaci od 4 klasy szkoły podstawowej aż po tegorocznych maturzystów (fot. arch I LO w Limanowej)
Wszystkim, którzy żałują, że tym razem nie wzięli udziału, niniejszym obiecujemy, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja, nad którą już pracujemy. Gwarantujemy, jak co roku, ciekawe tematy, atrakcyjne nagrody oraz finał w gościnnych murach I LO w Limanowej.
Relacje i bogate galerie zdjęć można obejrzeć na stronach patronów medialnych: TV28 i tarnowskiego Gościa Niedzielnego.