Aktualności
Rok 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera. Aktualizacja 12 XI 2024
28 czerwca 2025 r. minie 25 lat od śmierci autora „Etyki solidarności”. Postać wybitnego polskiego filozofa, znanego kapłana postanowili przypomnieć senatorowie RP, którzy na posiedzeniu 29 października zadecydowali, że rok 2025 będzie Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera. Ponadto w 2025 r. przypadać będzie 45. rocznica powstania „Solidarności”, z którą ks. Tischner był głęboko związany. W 1981 roku został jej kapelanem, a jego „Etyka solidarności” szybko stała się moralnym fundamentem walki z reżimem komunistycznym w Polsce.
Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Ukończył Wydział Teologiczny i Wydział Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Wydział Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był uczniem Romana Ingardena, wybitnego fenomenologa. Był filozofem, duszpasterzem, wieloletnim wykładowcą i profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), a także dziekanem Wydziału Filozoficznego PAT, o którym pracownicy WT UPJPII mówią, że w znacznym stopniu uformował ten Wydział. „Jego myśl nadal jest u nas obecna i rozwijana” – podkreślają.
Ks. prof. dr hab. Jarosław Jagiełło, kierownik Katedry Metafizyki i Filozofii Człowieka na Wydziale Filozoficznym UPJPII, były wieloletni dziekan tego Wydziału, dla którego ks. prof. Józef Tischner na zawsze pozostanie Mistrzem i wielkim Autorytetem mówi, że wspomina go „z wdzięcznością za całą mądrość życia, jaką nam zostawił w darze. Jednym z wyrazów tego daru są jego słowa o miłości”. W książce „Spór o istnienie człowieka” ks. Tischner pisze, że „rdzeniem” człowieka jest miłość. Cała reszta kręci się wokół miłości. Miłość jest podstawowym sposobem uczestnictwa w dobru”. Miłość, dobro, relacje z drugim człowiekiem, refleksja nad życiem społecznym i umiejscowienie w nim jednostki, ludzka praca, wolność – to wszystko zajmowało tak filozofa, jak i kapłana ks. prof. J. Tischnera.
Zachęcamy do przeczytania artykułu ks. prof. Jarosława Jagiełły pt. „Ks. Józef Tischner: Antropologiczno-etyczny projekt myślenia o kwestiach społecznych” z książki „Filozofia społeczna. Cześć II. Problemy i dyskusje”, red. S. Janeczek, A. Starościc, Wydawnictwo KUL, Lublin 2022, s. 193–237.
Ks. prof. Józef Tischner został ogłoszony patronem roku 2025 obok Władysława Stanisława Reymonta, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Wojciecha Jerzego Hasa.
AKTUALIZACJA (12 XI 2024)
Ogłoszony przez Senat RP Rok Księdza Profesora Józefa Tischnera stanowi doskonałą sposobność do przypomnienia postaci tego wybitnego profesora i dziekana Wydziału Filozoficznego UPJPII. Postać Księdza Profesora Tischnera jest dzisiaj nieco zapomniana. Z jego bogatej spuścizny myślowej pozostało do wydobycia wiele niezwykle głębokich i trafnych intuicji, które mogą być pomocne w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesności.
Przypomnieniu postaci Księdza Profesora i wydobyciu z jego tekstów cennych wątków służyć będą rozmaite inicjatywy planowane przez pracowników jego macierzystego Wydziału Filozoficznego UPJPII. Zorganizowane zostaną konferencje naukowe poświęcone różnym wymiarom Tischnerowej myśli. Proponowane co roku przez Wydział Filozoficzny UPJPII Interdyscyplinarne Warsztaty Filozoficzne dla Młodzieży tym razem poświęcone będą myśli Księdza Profesora Tischnera. Powstanie cykl filmów i podcastów prezentujących myśl naszego Patrona. W ramach Dni Naszych Patronów, które od obecnego roku akademickiego organizowane będą przez Wydział Filozoficzny UPJPII, pochylimy się nad postacią Księdza Profesora, udzielając głosu tym, którzy pamiętają go jako swojego nauczyciela, oraz tym, którzy, choć nie mieli okazji osobiście go poznać, kontynuują i rozwijają jego myśl.
Wydział Filozoficzny UPJPII, dla którego pracowników i studentów Ksiądz Profesor Tischner pozostaje Mistrzem filozofowania, dołoży wszelkich starań, aby myśl Tischnera była znana i ceniona tak, jak na to zasługuje. Pełne odkrycie Tischnera jest wciąż przed nami. Rok poświęcony jego pamięci będzie okazją do tego, by to odkrywanie mogło nabrać intensywności.