Aktualności
Relacja z Finału X Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży
Finał X edycji Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży miał miejsce 22.04.2023 w Auli UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 30. Do finału zakwalifikowało się 29 uczniów z 23 szkół. Aż troje przedstawicieli miało Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, po dwoje: II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku, I LO im. Władysława Orkana w Limanowej, II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, I LO im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie i Zespół Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach.
Po pierwszym etapie, w którym wyniki finalistów były bardzo wyrównane, spodziewaliśmy się wysokiego poziomu finału i nie zawiedliśmy się. Uczestnicy mierzyli się z fragmentem tekstu jednego z najważniejszych filozofów związanych z wydziałem filozoficznym UPJPII ks. prof. Józefa Tischnera. Na odpowiedź na dwa pytania mieli pełną godzinę. Następnie wszyscy udali się na obiad a potem na wykład o. dr hab. Marka Urbana prof. UPJPII pt. Historyczność bytu ludzkiego. W tym czasie pracę sprawdzała komisja w składzie: dr. Amadeusz Pala, mgr Łucja Farnik mgr Karolina Tytko, mgr Krzysztof Kotula. Sędziowie starali się być bardzo rzetelni, dlatego wyniki ogłosiliśmy z małym opóźnieniem.
Okazało się, że wyłoniono aż sześć laureatek:
Zwyciężczynią konkursu została Zuzanna Kamińska z I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie. Nauczycielem-opiekunem w szkole jest p. Katarzyna Knap. Zwyciężczyni konkursu otrzymała 60 punktów w pierwszym etapie i 18.5 w drugim, zdobywając tym samym 78.5 punktu na 80 możliwych, co jest jednym z najlepszych wyników w historii konkursu. Zgodnie z Regulaminem Konkursu zwyciężczyni otrzyma stypendium rektora na pierwszym roku – o ile zdecyduje się studiować filozofię na UPJPII w Krakowie w roku ukończenia szkoły średniej. Będzie to o tyle proste, że jako laureatka Warsztatów Filozoficznych otrzyma maksymalną liczbę punktów w procesie rekrutacji.
Drugie miejsce i tytuł laureata zdobyła Alicja Czwakiel z LO Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu – 76.075 punktu. Nauczycielem-opiekunem w szkole jest p. Roman Issakiewicz.
Trzecie miejsce i tytuł laureata zdobyła, podobnie jak w IX edycji Warsztatów, Aleksandra Pytel z LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu uzyskując 75.5 punktu. Nauczycielem opiekunem w szkole jest p. Monika Janowska.
Czwarte miejsce i tytuł laureata zdobyła Emilia Kostro-Gostomska z VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku, która uzyskała 73 punkty. Nauczycielem opiekunem w szkole jest p. Justyna Firmanty.
Tylko pół punktu mniej zgromadziły pozostałe laureatki, sklasyfikowane ex equo na miejscu piątym: Liliana Pelc z I LO im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie (nauczycielem-opiekunem jest p. Piotr Domka) i Natalia Buchta z II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku (nauczycielem-opiekunem jest p. Katarzyna Nogły).
Laureatki otrzymają maksymalną liczbę punktów w procedurze rekrutacyjnej na studia licencjackie na kierunku Filozofia na UPJPII.
Podliczenie wyników pozwoliło nam określić szkołę, której uczniowie zdobyli łącznie największą liczbę punktów. W X edycji było nią I LO im. Władysława Orkana w Limanowej. Serdeczne gratulacje przekazujemy na ręce nauczyciela-opiekuna mgr Anny Trojanowskiej. I LO z Limanowej wygrało klasyfikację generalną po raz trzeci w historii warsztatów, tym razem jednak udało się osiągnąć rekordowy wynik – 927.7 punktu. Drugie miejsce, również w wynikiem rekordowym, zajęło I LO im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach – 785.5 punktu. Trzecie miejsce w tym zestawieniu przypadło LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu 319,375 punktów.
Dziękujemy za udział finalistom, nauczycielom-koordynatorom i rodzicom uczniów, którzy licznie stawili się na wydarzeniu.
Dziękujemy również pracownikom, doktorantom i studentom UPJPII, którzy byli zaangażowani w projekt:
dr Barbara Żmuda Frydrychowska i dr Jakub Synowiec – koordynatorzy Warsztatów
ks. dr hab. Adam Olszewski, prof. UPJPII, dr Kamil Trombik, dr Amadeusz Pala, dr Barbara Żmuda-Frydrychowska, dr Jakub Synowiec, mgr Milena Cygan, Mgr Justyna Gajos, mgr Michał Kumorek, mgr Sylwia Psica, mgr Bartosz Frydrychowski – opracowanie i przeprowadzenie tematów w pierwszym etapie
o dr hab. Marek Urban, prof. UPJPII – wygłoszenie wykładu w czasie finału
dr Amadeusz Pala, mgr Łucja Farnik, mgr Karolina Tytko, Mgr Krzysztof Kotula – sędziowie finału
studenci I roku studiów licencjackich na kierunku filozofia: Hubert Korzec, Liliana Gołąb, Kamil Szczurek, Gabriela Stasior – bezcenna pomoc w zorganizowaniu finału
Zapraszamy na XI Edycję Warsztatów w r.a. 2023/24!