Aktualności
„O studiowaniu filozofii u ojca Bocheńskiego”. Spotkanie poświęcone o. Józefowi Innocentemu Marii Bocheńskiemu OP 16 V 2025
Miejsce wydarzenia: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, sala 247, ul. Rajska 1, 31-124 Kraków
Godzina: 17:00 - 19:00
Przejdź do kalendarza pokaż na mapie
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone osobie i dziełu jednego z najwybitniejszych filozofów XX wieku o. Józefowi Innocentemu Marii Bocheńskiemu OP.
„O studiowaniu filozofii u ojca Bocheńskiego”
Spotkanie będzie okazją do prezentacji pierwszego tomu dzieła o. Bocheńskiego OP, zatytułowanego „Praelectiones methodologiae generalis/Wykłady z metodologii ogólnej”. Wydanie to, przygotowane w wersji łacińsko-polskiej, zostało opatrzone naukowym opracowaniem i komentarzem przez ks. dra Dariusza Radziechowskiego, który nie tylko upublicznił nieznany dotąd szerszemu gronu skrypt z lat trzydziestych XX wieku, ale uczynił to z wyjątkową precyzją i wrażliwością filologiczną, dając przykład wzorcowego opracowania materiału archiwalnego.
„Wykłady z metodologii ogólnej” nie są jedynie traktatem z zakresu logiki czy podręcznikiem metodologii filozoficznej – to tekst mający charakter wprowadzający w istotę filozofowania. Ojciec Bocheński, wówczas jeszcze młody dominikanin rozpoczynający pracę naukową w Rzymie, kreśli obraz filozofii jako dyscypliny wymagającej intelektualnej uczciwości, konsekwencji myślenia i osobistego zaangażowania. Skrypt zachowuje po dziś dzień swoje walory dydaktyczne, inspirując do studiowania filozofii i do stawania się filozofem.
W spotkaniu wezmą udział ks. Dariusz Radziechowski oraz o. Stefan Norkowski OP, którzy przybliżą osobę ojca Bocheńskiego oraz samą publikację, jak i kontekst jej powstania, znaczenie oraz proces edytorski i translatorski. Edycja została poprzedzona słowem wstępnym i przyczynkiem do biografii o. Bocheńskiego, a także wymagała szczególnej skrupulatności w odczytywaniu trudnych fragmentów rękopisu i maszynopisu oraz w tłumaczeniu hermetycznego języka łacińskiego, co – jak zaznaczają recenzenci – zostało wykonane z najwyższym kunsztem.
Spotkanie objęte jest patronatem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Zachęcamy do udziału wszystkich zainteresowanych logiką i filozofią, a szczególnie dorobkiem o. Bocheńskiego OP. Będzie to nie tylko refleksja nad przeszłością, ale i inspiracja do dalszych poszukiwań filozoficznych.