Konferencja Naukowa „W poszukiwaniu ukrytej fenomenologii” 22–23 V 2023

Data: 22 - 23.05.2023
Miejsce wydarzenia: ul. Kanonicza 9, Kraków

w_poszukiwaniu_ukrytej_fenomenologii_2023-1280.png

Katedra Historii Filozofii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na II Konferencję Naukową

„W poszukiwaniu ukrytej fenomenologii”

poświęconą wielości odmian metody fenomenologicznej oraz możliwości ich zastosowania na różnych polach badawczych. Konferencja odbędzie się w dniach 22–23 maja 2023 roku w Krakowie w Sali Senackiej przy ulicy Kanoniczej 9.

„Ja” i Inny, świat natury i świat wartości, sacrum i Bóg to tylko niektóre z fenomenów, do opisu których dążyła zapoczątkowana przez Husserla i rozwijana oraz modyfikowana przez liczne grono fenomenologów metoda. Dążyła ona u swych początków do uchwycenia istoty tego, co się jawi, odrzucając wcześniejsze założenia, teorie i spekulacje. Ale czy w dzisiejszym świecie zdominowanym przez scjentyzm zastosowanie bezzałożeniowej metody jest wciąż możliwe, a oczywistość zapewnia prawdziwość? Czy fenomenologia nie jest dzisiaj metodą, która ustępuje miejsca innym kierunkom filozoficznym, albo sama skrywa się pod zasłoną wywodzącej się z empiryzmu i pozytywizmu naukowości? Szukać odpowiedzi na te pytania będziemy na płaszczyznach filozofii, psychologii, socjologii, medycyny, sztuki i literatury oraz teologii. Zapraszamy do włączenia się w te poszukiwania studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych. Będziemy dyskutować nie tylko o pierwotnym rozumieniu fenomenologii jako metody i jej późniejszym rozwoju, ale również nad możliwościami jej zastosowania współcześnie.

program_konferencji-1.png