Aktualności
III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Filozofia religii na Wschodzie i Zachodzie” w Uzbekistanie 30 IV – 2 V 2025. Relacja
W dniach od 30 kwietnia do 2 maja 2025 roku w stolicy Uzbekistanu, w Taszkiencie odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Filozofia religii na Wschodzie i Zachodzie” zorganizowana przez Katedrę Filozofii Boga i Religii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Duchowo-Administracyjne Centrum Diecezji Taszkenckiej i Uzbeckiej oraz Taszkienckie Prawosławne Seminarium Teologiczne. Celem konferencji było „stworzenie wspólnej przestrzeni intelektualnej, która umożliwia dialog pomiędzy tradycjami filozofii religii na Zachodzie i Wschodzie”. Jak słusznie zaznaczyli organizatorzy: „Wielokulturowość świata wprowadza nas na nowy poziom naukowej dyskusji o dialogu międzyreligijnym i międzywyznaniowym oraz przyczynia się do poszukiwania nowych, adekwatnych form takiego dialogu. Właśnie dlatego istnieje pilna potrzeba analizy różnych tradycji pojmowania religii, czyli filozofii religii”. Konferencja w Taszkiencie znakomicie wpisała się w realizację tego zadania.
Mimo, iż właściwa część wydarzenia zaczynała się 30 kwietnia, to dzień wcześniej taszkienccy organizatorzy oprowadzili uczestników konferencji śladami chrześcijańskiej obecności w stolicy Uzbekistanu, m.in. po Soborze Zaśnięcia Matki Bożej, Cerkwi Aleksandra Newskiego i monastyrze Św. Mikołaja.
30 kwietnia arcypasterz, metropolita Vikenty uroczyście otworzył konferencję, a następnie z ramienia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie słowo wstępne wygłosiła siostra profesor Teresa Obolevitch, a ze strony taszkienckich organizatorów prorektor Prawosławnego Seminarium Teologicznego w Taszkiencie, arcyprezbiter Sergiej Statsenko oraz kierownik Katedry Cerkwi i Praktycznych Dyscyplin Prawosławnego Seminarium Duchownego w Taszkiencie ojciec Evgeniy Abdullaev.
Następnie, naukowcy z wielu stron świata: z USA, Włoch, Niemiec, Polski, Rosji, Uzbekistanu, Kazachstanu, Kirgistanu przez kolejne dwa dni debatowali nad istotnymi kwestiami związanymi historycznym i współczesnym rozumieniem religii, rosyjską filozofią religijną, filozofią religijną oraz teologią w Europie Zachodniej i USA.
2 maja taszkienccy organizatorzy zorganizowali wspaniałą wycieczkę w góry, pozwalając uczestnikom konferencji nie tylko zażyć piękna tamtejszej przyrody, ale i przewietrzyć głowy po intensywnych naukowo dniach. Te bowiem upłynęły nam pod znakiem niezwykle merytorycznych referatów, filozoficznych dyskusji, niełatwych pytań, czyli owocnych, aczkolwiek wymagających skupienia wyzwaniach intelektualnych. Pobyt w Górach Czatkalskich stanowił zapierające dech w piersiach dopełnienie naszej wędrówki w głąb filozofii i religii. Jak pięknie wyraził to swego czasu papież Jan Paweł II: „Góry są wyrazistym symbolem wędrówki ducha, powołanego, aby wznosić się z ziemi ku niebu, ku spotkaniu z Bogiem”. W górach odbyła się również prezentacja ważnych publikacji naukowych uczestników konferencji. Niektórzy uczestnicy na tym nie zakończyli zwiedzania tego pięknego kraju Azji Centralnej i udali się w historyczne miejsca jakimi są Samarkanda i Buchara.
Podsumowując należy powiedzieć, iż te kilka dni spędzonych w Uzbekistanie przysłużyły się wzbogaceniu praktyki filozoficznej oraz poszerzeniu współczesnych debat na temat miejsca religii w filozofii i we współczesnym świecie, a także pozwoliły na stworzenie nowych społeczno-kulturowych więzi. Co więcej, organizatorzy zapewnili o kontynuacji konferencyjnego cyklu wybierając na miejsce kolejnego spotkania Ałmaty w Kazachstanie.
Olga Nadskakuła-Kaczmarczyk
Zobacz też
«Философия религии на Востоке и Западе». 3-я Международная конференция. 30.04. – 2.05.2025