II Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs Filozoficzny „#Odważ się być Mądrym#Sapere Aude!”

02.12.2022 Filozofia

odwaz_sie_byc_madrym_-_2023-1280.jpg

Zapraszamy uczniów szkół średnich i podstawowych z klas IV–VIII z województwa małopolskiego do udziału w Wojewódzkim Interdyscyplinarnym Konkursie Filozoficznym „#Odważ się być Mądrym#Sapere Aude!” organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im Władysława Orkana w Limanowej i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Celem konkursu jest rozwijanie samodzielnego, kreatywnego myślenia uczniów, formowanie ich wrażliwości poznawczej w duchu wychowania do wartości, motywowanie do ciężkiej pracy i rozwoju osobistego oraz wspieranie utalentowanych młodych ludzi z województwa małopolskiego.

Tegoroczne tematy

1. „Kto szuka prawdy, szuka Boga”.
    Rozważ problem relacji filozofii i wiary, nawiązując do myśli Edyty Stein.
  2. Czym jest odpowiedzialność za słowo i na czym polega etyka zawodu influencera?
    Rozważ problem, odwołując się do wybranych koncepcji filozoficznych i sytuacji medialnych.
  3. Na czym polega odpowiedzialność ludzi współczesnych za przyszłe pokolenia?
    Rozważ problem, odnosząc się do wybranych koncepcji filozoficznych, tekstów kultury i własnych doświadczeń.
  4. Czy matematyka to tylko liczenie?
    Przedstaw zagadnienie, odnosząc się do wybranych koncepcji filozoficznych i własnych doświadczeń.

Do każdego z tematów pracownicy UPJPII przygotowali spotkania on-line, które mają być źródłem inspiracji dla autorów prac konkursowych. Zapraszamy do zapoznania się z informacją o tych wykładach na naszej stronie internetowej.

Ogłoszenie o konkursie na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie
Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs Filozoficzny „#Odważ się być Mądrym# Sapere Aude!”

Informacje o konkursie będą podawane na bieżąco na stronach organizatorów
I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Orkana w Limanowej oraz Wydziału Filozoficznego UPJPII.

Konkurs jest owocem długoletniej współpracy jego organizatorów w promowaniu filozofii w szkołach. Z jego historią konkursu i przebiegiem poprzednich edycji można zapoznać się na stronie Wydziału Filozoficznego UPJPII.

odwaz_sie_byc_madrym_2023_-_organizatorzy.jpg