Przesłanie encyklik: Rerum Novarum, Laborem exercens, Centesimus annus i możliwość ich aplikacji w świecie ludzi pracy - konferencja on-line

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

slider_strona_wydzialowa18363.jpg

Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności

oraz Katedra Etyki na Wydziale Filozoficznym

Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

zapraszają do udziału w konferencji naukowej:

Przesłanie encyklik:

Rerum Novarum, Laborem exercens, Centesimus annus

i możliwość ich aplikacji w świecie ludzi pracy

Konferencja odbędzie się w dniu 26.05.2021 i będzie transmitowana on-line na Youtube na kanale MCBFS – Solidarność

W roku 2021, w którym obchodzimy rocznice ukazania się trzech encyklik społecznych – Rerum Novarum (15 maja 1891), Laborem exercens (14 września 1981), Centesimus annus (1 maja 1991), w których papieże kierowali swoją myśl do ludzi pracy. Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, jednostka naukowa powstała na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie jako wspólna inicjatywa uczelni i KK NSZZ Solidarność, przygotowała konferencję naukową online, poświęconą przesłaniu tych encyklik. W swoich wystąpieniach prelegenci przypomną główne wątki nauczania papieży i podejmą ważne problemy społeczne, ekonomiczne i etyczne obecne w świecie ludzi pracy.
Uczestnicy konferencji będą zastanawiać się jaki był i jest wpływ wymienionych encyklik na kształtowanie postaw ludzi pracy, a także jak ich przesłanie rozumie współczesny człowiek. Czy od czasu ich powstania nastąpiły znaczące zmiany, wymagające ponownego namysłu? Zwłaszcza ze względu na czas pandemii uczestnicy konferencji spróbują na nowo rozpoznać czynniki mające wpływ na funkcjonowanie gospodarki, ekonomii i relacji społecznych związanych z ludzką pracą.
Konferencja będzie szczególnym spotkaniem, ponieważ zgodnie z polską tradycją solidarności obok siebie występować będą naukowcy reprezentujący różne środowiska (w tym Kościół Katolicki) oraz przedstawiciele ludzi pracy. Kolejne referaty wprowadzą najpierw w główne wątki encyklik, następnie koncentrują się na godności człowieka i godności pracy a w ostatniej części na konkretnych rozwiązaniach, jakie można zastosować w wybranych obszarach. Zwieńczeniem konferencji będzie dyskusja poświęcona aplikacji przesłania encyklik w świecie ludzi pracy.
Konferencję objął Patronatem Honorowym pan Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
W ramach przygotowania do konferencji zachęcamy do zapoznania się z Encyklikami: Rerum Novarum, Laborem exercens, Centesimus annus

Kierownictwo naukowe konferencji

Ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak