Aktualności
Przesłanie encyklik: Rerum Novarum, Laborem exercens, Centesimus annus i możliwość ich aplikacji w świecie ludzi pracy - konferencja on-line
25.05.2021
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności
oraz Katedra Etyki na Wydziale Filozoficznym
Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
zapraszają do udziału w konferencji naukowej:
Przesłanie encyklik:
Rerum Novarum, Laborem exercens, Centesimus annus
i możliwość ich aplikacji w świecie ludzi pracy
Konferencja odbędzie się w dniu 26.05.2021 i będzie transmitowana on-line na Youtube na kanale MCBFS – Solidarność
W roku 2021, w którym obchodzimy rocznice ukazania się trzech encyklik społecznych – Rerum Novarum (15 maja 1891), Laborem exercens (14 września 1981), Centesimus annus (1 maja 1991), w których papieże kierowali swoją myśl do ludzi pracy. Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, jednostka naukowa powstała na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie jako wspólna inicjatywa uczelni i KK NSZZ Solidarność, przygotowała konferencję naukową online, poświęconą przesłaniu tych encyklik. W swoich wystąpieniach prelegenci przypomną główne wątki nauczania papieży i podejmą ważne problemy społeczne, ekonomiczne i etyczne obecne w świecie ludzi pracy.
Uczestnicy konferencji będą zastanawiać się jaki był i jest wpływ wymienionych encyklik na kształtowanie postaw ludzi pracy, a także jak ich przesłanie rozumie współczesny człowiek. Czy od czasu ich powstania nastąpiły znaczące zmiany, wymagające ponownego namysłu? Zwłaszcza ze względu na czas pandemii uczestnicy konferencji spróbują na nowo rozpoznać czynniki mające wpływ na funkcjonowanie gospodarki, ekonomii i relacji społecznych związanych z ludzką pracą.
Konferencja będzie szczególnym spotkaniem, ponieważ zgodnie z polską tradycją solidarności obok siebie występować będą naukowcy reprezentujący różne środowiska (w tym Kościół Katolicki) oraz przedstawiciele ludzi pracy. Kolejne referaty wprowadzą najpierw w główne wątki encyklik, następnie koncentrują się na godności człowieka i godności pracy a w ostatniej części na konkretnych rozwiązaniach, jakie można zastosować w wybranych obszarach. Zwieńczeniem konferencji będzie dyskusja poświęcona aplikacji przesłania encyklik w świecie ludzi pracy.
Konferencję objął Patronatem Honorowym pan Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
W ramach przygotowania do konferencji zachęcamy do zapoznania się z Encyklikami: Rerum Novarum, Laborem exercens, Centesimus annus
Kierownictwo naukowe konferencji
Ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak
Dyrektor MCBFS,
Kierownik Katedry Etyki WF UPJPII
Adres do korespondencji:
mcbfs@upjp2.edu.pl
Facebook: @MCBFSolidarnosc
Międzynarodowe Centrum Badań
nad Fenomenem Solidarności
ul. Bernardyńska 3 (pok. 212), 31-069 Kraków
Pliki do pobrania
Program Konferencji MCBFS 26.05.2021
155.18KB [ .pdf ]