Biogramy
s. prof. dr hab. Tereza Obolevich
Profesor zwyczajna filozofii. Należy do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Specjalizuje się zwłaszcza w filozofii rosyjskiej, filozofii religii, metafizyce i historii filozofii. Autorka ponad 250 publikacji naukowych (w j. angielskim, francuskim, polskim i rosyjskim), w tym 12 książek autorskich, m.in. „Faith and Science in Russian Religious Thought” (Oxford 2019), „The Eastern Christian Tradition in Modern Russian Thought and Beyond” (Leiden 2022), „From Onomatodoxy to Aesthetics: Aleksei Losev’s Concept of Symbol” (Leiden 2025), „Wiedza a wiara w myśli patrystycznej” (Kraków 2015), „Filozofia rosyjskiego renesansu patrystycznego. O. Gieorgij Fłorowski, Włodzimierz Łosski i inni” (Kraków 2014). Artykuły naukowe publikowała na łamach takich czasopism jak np. „Zygon”, „Journal of Eastern Christian Studies”, „Studies in East European Thought”, „Roczniki Filozoficzne”, „Przegląd Filozoficzny”, „Filozofia Nauki”.
Kierowała i uczestniczyła w licznych projektach badawczych. Jest członkiem redakcji czasopism naukowych w Polsce i za granicą (obecnie m.in. w „Studies in East European Thought, „Epistemological Studies in Philosophy Social and Political Sciences”, „Religija ir kultura”, a w przeszłości np. w „Logos i Ethos”, „Zagadnienia Filozoficzne w Nauce”). Tłumaczyła wiele prac z j. rosyjskiego na j. polski, m.in. dzieła filozoficzne Siemiona Franka. Należy do wielu towarzystw naukowych (m.in. Association for Slavic, East European, & Eurasian Studies i Northwestern University Research Initiative in Russian Philosophy, Literature, and Religious Thought, USA). W latach 2016–2023 była członkiem Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Od 2014 roku jest w Radzie Fundacji Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. W 2025 roku otrzymała zaproszenie do grona członków Klasy Slawistyki Akademii Ambrozjańskiej w Mediolanie – prestiżowej instytucji naukowej, która działa przy słynnej Bibliotece Ambrozjańskiej.
W przeszłości s. prof. Tereza Obolevich należała m.in. do grona ekspertów Narodowego Centrum Nauki. Na Wydziale Filozoficznym przez wiele lat pełniła funkcję prodziekana i kierownika studiów podyplomowych. Jest promotorem 6 prac doktorskich (m.in. o. dr. Konrada Rycyka, pracującego w Katedrze Filozofii Przyrody).
Lubi poznawać ludzi i świat (zwłaszcza inne kultury), a także podziwiać piękno przyrody.