Biogramy
ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub
Profesor zwyczajny filozofii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W swoich badaniach podejmuje zagadnienia bioetyczne i problemy specyficzne dla filozofii człowieka. Jest autorem ponad 100 artykułów i rozdziałów z zakresu bioetyki, filozofii ulepszania człowieka, antropologii filozoficznej, filozofii Karola Wojtyły.
Rozwija filozofię personalistyczną, często w dyskusjach i polemikach z innymi współczesnymi nurtami intelektualnymi, jak np. transhumanizm czy etyka utylitarystyczna. Opublikował wiele książek, m.in.: „Problem osoby we współczesnych debatach bioetycznych” (Kraków 2010), „Osoba w labiryncie decyzji moralnych. Bioetyka w perspektywie personalistycznej” (Kraków 2014), „Ulepszanie człowieka. Fikcja czy rzeczywistość? Argumenty, krytyka, poszukiwanie płaszczyzny dialogu” (Kraków 2018), „Understanding the Person. Essays on the Personalism of Karol Wojtyła” (Berlin 2021), „Stać się więcej niż człowiekiem? Studia krytyczne na temat transhumanizmu” (Lublin 2024). Jest również współautorem monografii „Karol Wojtyła” (Kraków 2019), która ukazała się w j. polskim i j. angielskim.
Ks. prof. Grzegorz Hołub jest kierownikiem Katedry Karola Wojtyły. Jest również odpowiedzialny za krytyczną edycję prac filozoficznych Karola Wojtyły. W roku 2024 zainicjował funkcjonowanie czasopisma naukowego „Wojtyła Studies”, gdzie pełni obecnie funkcję redaktora naczelnego. W przeszłości był redaktorem naczelnym czasopisma „Logos i Ethos”, w latach 2020–2025 pełnił również funkcję dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki.