Biogramy
dr Konrad Rycyk OFM
Adiunkt w Katedrze Filozofii Rosyjskiej i Bizantyjskiej.
Ur. w 1982 r. w Chorzowie, po maturze w 2001 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów), gdzie w 2009 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne i przyjął święcenia. W latach 2005–2009 oraz 2010–2011 kierownik Scholi Liturgicznej Anima Symphonizans Bazyliki Mniejszej w Katowicach-Panewnikach. W latach 2019–2023 delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.
Studiował filozofię na KUL i UPJPII, a język grecki na UJ (Instytut Filologii Klasycznej). Stopień naukowy uzyskał w 2017 r., od tego samego roku pracownik Wydziału Filozoficznego UPJPII, a także wykładowca w WSD OFM w Katowicach-Panewnikach, AWSD w Krakowie, WSD oo. Paulinów w Krakowie, a od września 2024 r. także w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji oo. Dominikanów. Prowadzi również zajęcia na Wydziale Teologicznym UPJPII.
W pracy naukowej koncentruje się na filozofii starożytnej i średniowiecznej (w tym patrystycznej), szczególnie na Platonie i Arystotelesie, dziejach platonizmu w starożytności i średniowieczu oraz myśli filozoficznej tzw. szkoły franciszkańskiej.
Autor dwóch monografii:
- Eidos. Próba odczytania znaczenia i funkcji eidos w myśleniu Platona w kontekście filozofii presokratyków, Kraków 2018,
- ΑΥΤΟΦΑΤΙΚΗ. O możliwości określenia nie-apofatycznej i nie-katafatycznej teologii. Krótka rozprawa historiofilozoficzna, filologiczna i meta-teologiczna, Warszawa-Radzymin 2024,
a także innych tekstów z zakresu myśli starożytnej i patrystycznej, m.in.:
- Między Plotynem a Orygenesem. Metafora posągów, [w:], Hellenizm a chrześcijaństwo w późnej starożytności i w średniowieczu, red. A. Palusińska, Lublin 2017, ss. 35–61.
- Dlaczego niebytu nie można wyrazić? Analiza tezy τὸ μὴ ὂν εἶναί πως z dialogu „Sofista” Platona, [w:] Nicość, red. J. Wolak, D. Chibner, M. Pietrzak, K. Wyszkowski, Warszawa 2020, ss. 277–309.
- Czy Platon używa terminów eidos i idea zamiennie? Kilka uwag na temat etymologii i kontekstów stosowania terminów eidos oraz idea u Platona i u jego poprzedników, [w:] Platonizm w metafizyce/ontologii. Źródła, dzieje, aktualność, krytyka, red. R. Katamay, J. Kucharczyk, Katowice 2023, ss. 95–124.
Publikował również na łamach „Więzi” (Dobro nie walczy ze złem. Zwycięża, ponieważ nie walczy, 15.10.2023).
Współorganizator Międzynarodowej Konferencji pt. Sens metafizyki/ontologii. Przedmiot, metoda, koncepcje, uzasadnienie, krytyka (2024). Jest członkiem Towarzystwa Metafizycznego im. A.N. Whiteheada.
Interesuje się historią, matematyką oraz muzyką dawną, barokową kameralistyką, choralistyką i dyrygenturą. Miłośnik roweru i biegówek.