Biogramy
dr Jakub Synowiec
Dr Jakub Synowiec: absolwent studiów magisterskich z filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2009), doktor filozofii (2013), jego zainteresowania naukowe obejmują metaetykę, etykę ogólną i etykę stosowaną, w tym szczególnie problematykę argumentacji etycznej, dialog między etyką chrześcijańską a utylitaryzmem, zagadnienia etyki środowiskowej, etykę zwierząt, efektywny altruizm i longtermizm.
Autor monografii „Model argumentacji etycznej w etyce personalistycznej Karola Wojtyły i Tadeusza Stycznia” (Kraków 2014) oraz ponad 20 artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach, w języku polskim i angielskim, współredagował trzy monografie zbiorowe. Jest również redaktorem naukowym książki „W kręgu myślenia etycznego” (Kraków 2024). Współorganizował ponad 20 konferencji naukowych i poprowadził kilkadziesiąt spotkań z młodzieżą w szkołach. Zajęcia prowadzi w języku polskim i angielskim, na filozofii, psychologii, teologii (w tym w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów).
Dr Synowiec sprawował funkcję kierownika kierunku filozofia w latach 2019–2024, był również odpowiedzialny za promocję wydziału w latach 2014–2022. Przez wiele lat opiekował się stroną internetową Wydziału Filozoficznego, założył stronę wydziału w języku angielskim oraz profile wydziału w mediach społecznościowych. Jest współpomysłodawcą i współorganizatorem wielu inicjatyw dydaktycznych i popularyzatorskich m.in. Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży, Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Filozoficznego #Sapere Aude#Odważ się być mądrym, programu studiów magisterskich na kierunku filozofia w języku angielskim Philosophy in English, oraz w języku polskim specjalności: etyka stosowana, filozofia z elementami psychologii oraz etyka i filozofia – studia nauczycielskie, a także Szkoły letniej on-line „Solidarity Summer School”.
Jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół UPJPII oraz wicedyrektorem Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Koordynuje studia filozoficzne w języku angielskim. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz I Lokalnej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na zwierzętach w Krakowie. Pięciokrotnie wyróżniony Nagrodą Rektora UPJPII. W roku 2023 otrzymał nagrodę „Mentor Studentów” od Samorządu Studentów UPJPII.
Lubi pracę z ludźmi, twórczą wymianę myśli i poglądów. Prywatnie jest mężem i ojcem. Wolny czas najchętniej spędza na świeżym powietrzu, pracuje w ogrodzie i czyta książki.