Finał X Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży 22 IV 2023

19.04.2023 Filozofia
Data: 22.04.2023
Miejsce wydarzenia: Aula w budynku dydaktycznym UPJPII przy ul. Bernardyńśkiej 3
Godzina: 11:00 - 15:00

W sobotę, 22.04.2023, odbędzie się Finał X Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży pt. „Poznaj filozofię na UPJPII w Krakowie”. W konkursie wzięło udział 760 uczestników z 90 szkół z całego kraju, do finału zakwalifikowano 29 uczestników z największą liczbą punktów za zadania rozwiązywane w pierwszym etapie. Zadania z pierwszego etapu dotyczyły następujących zagdanień:

• FILOZOFIA WSPÓŁCZESNA: WOJNA W PERSPEKTYWIE FILOZOFICZNEJ
  • BIOETYKA: TRUDNY DAR RATUJĄCY ŻYCIE
  • „FILOZOFIA W NAUCE” – INTERDYSCYPLINARNY PROJEKT MICHAŁA HELLERA
  • PROFESORA WŁADYSŁAWA ZUZIAKA PROJEKT ETYKI UNIWERSALNEJ
  • ESTETYKA: DEHUMANIZACJA SZTUKI
  • EFEKTYWNY ALTRUIZM – ETYKA PRAKTYCZNA DLA KAŻDEGO
  • CZY TEOLOGIA JEST NAUKĄ?
  • KŁOPOTY Z TOŻSAMOŚCIĄ – DLACZEGO JA TO JA?
  • CZY MOŻNA POGODZIĆ MIŁOŚĆ I SPRAWIEDLIWOŚĆ?
  • SOLIPSYZM
  • ANTROPOLOGIA: OSOBOWY STATUS CZŁOWIEKA
  • PARADOKS KŁAMCY

Finał konkursu odbędzie się w sobotę 22 kwietnia w budynku dydaktycznym przy ul. Bernardyńskiej 3. Rozpoczęcie wydarzenia o godz. 11:00.

Finaliści konkursu wezmą udział w ostatnim etapie, który będzie polegał na analizie losowo wybranego fragmentu tekstu filozoficznego. Etap ten nie zakłada żadnej wcześniejszej wiedzy z filozofii, oceniana będzie samodzielność, rzetelność i kreatywność odpowiedzi.

W czasie, gdy komisja konkursowa oceniać będzie prace, dla uczestników warsztatów wykład pt. „Historyczność bytu ludzkiego” wygłosi o. dr hab. Marek Urban, prof. UPJPII.

clipboard012.jpg

Nagrodą główną dla osób, które najlepiej rozwiążą zadania konkursowe są indeksy na studia licencjackie na kierunku Filozofia na Wydziale Filozoficznym UPJPII. Dla zwycięzcy przewidziano dodatkowo stypendium na pierwszym roku studiów filozoficznych na Wydziale Filozoficznym UPJPII, w przypadku podjęcia ich w roku ukończenia szkoły średniej. Pulę nagród uzupełniają nagrody rzeczowe. Szkoła, której uczniowie zgromadzą łącznie największą liczbę punktów, otrzyma nagrodę w postaci cennych publikacji edukacyjnych dla szkolnej biblioteki.