Aktualności

„Filozoficzne rozmowy o tym, co nas boli” – debaty w Instytucie Myśli Józefa Tischnera. Edycja jesienna 2023

12.10.2023 Komunikaty

filozoficzne_forum_obywatelskiego_dialogu_2023-1280a.jpg

 

Filozoficzne Forum Obywatelskiego Dialogu. Jesień 2023

„Filozoficzne rozmowy o tym, co nas boli”

Jesienią kontynuować będziemy nasze spotkania, podczas których chcemy podejmować nawet najtrudniejsze tematy. Będziemy dyskutować o tym, czy kara śmierci ma sens, czy postęp w nauce powoduje dehumanizację kultury, o różnych koncepcjach kształcenia naszych dzieci.

Harmonogram debat
DZIEŃ GODZINA TEMAT
18 X 2023 (środa) 18:00 „Godność człowieka wobec śmierci – Dziecko”
Z Jolantą Goździk rozmawia Krystyna Ablewicz
19 X 2023 (czwartek) 18:30 „Godność człowieka wobec śmierci – Spór o karę śmierci”
Z Adamem Hernasem i Zbigniewem Stawrowskim rozmawia Maria Karolczak
26 X 2023 (czwartek) 18:00 „Postęp w nauce a dehumanizacja kultury”
Z Sebastianem Kołodziejczykiem i Stanisławem Drożdżem rozmawia Aleksander Bobko
10 XI 2023 (piątek) „Filozofia człowieka w instytucji szkoły”
Z dr Małgorzatą Turczyk rozmawia Krystyna Ablewicz (w trakcie ustalania)

Miejsce
Siedziba Instytutu Myśli Józefa Tischnera przy ul. Sławkowskiej 14 (I. p.) w Krakowie

Bezpłatne wejściówki
można otrzymać pisząc na adres instytut@tischner.org.pl

 

DEBATA I   18 października 2023 (środa), godz. 18:00
„Godność człowieka wobec śmierci — Dziecko”. Z Jolantą Goździk rozmawia Krystyna Ablewicz

To może przydarzyć się każdemu, choć niemal każdy, komu się to przydarzy pyta: „Dlaczego ja?” Śmiertelna choroba dziecka to sytuacja graniczna, jak sama śmierć. Nikt nie może nas w niej zastąpić, nikt nie może zdjąć z nas odpowiedzialności za wybory, które musimy wówczas podejmować. To wybory, przed którymi stoi każda rodzina osoby terminalnie chorej, ale w przypadku dziecka wydaje się jeszcze bardziej trudna.

Walczyć wbrew beznadziei, szukać ratunku za wszelką cenę, nawet kiedy fachowcy mówią, że nie ma już ratunku? Czy może zostawić tę szamotaninę, by być z tym o kogo walczę – nie przegapić już ani jednej chwili?

Nasz gość – dr hab. Jolanta Goździk z Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. Ks. Józefa Tischnera – od lat towarzyszy chorym dzieciom i ich rodzinom. Pracuje również w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu (jest kierownikiem Ośrodka Transplantacji). Zna więc z pierwszej ręki konsekwencje tych tragicznych wyborów: zna szpital i jego procedury oraz praktykę hospicjum, które opiekuje się terminalnie chorymi dziećmi w ich własnych domach.

Rozmowę poprowadzi dr hab. Krystyna Ablewicz, pedagog i psychoterapeutka, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego.

DEBATA II   19 października 2023 (czwartek), godz. 18:30
„Godność człowieka wobec śmierci – Spór o karę śmierci”. Z Adamem Hernasem i Zbigniewem Stawrowskim rozmawia Maria Karolczak

Co zrobić, kiedy dwóch filozofów, odwołując się do podobnych przesłanek, wyprowadza z nich sprzeczne wnioski? Zaprosić do dyskusji? Właśnie tak zrobiliśmy! Bo temat jest ważki. Zarówno Adam Hernas, jak i Zbigniew Stawrowski uważają, że ważną sprawą w rozważaniach nad karą śmierci jest uszanowanie godności człowieka.

Pierwszy z nich wyprowadza stąd wniosek, że kara śmierci powinna pozostać zniesiona, drugi, że należy ją przywrócić w odniesieniu do szczególnego typu zbrodni. Jakie są ich argumenty? Czy tak samo rozumieją godność, czy podobnie postrzegają człowieka? Kto jest ciekawy – zapraszamy!

Oczywiście – zgodnie z naszą tradycją – pod koniec debaty poprosimy o głos także Państwa.

Dr Adam Hernas, prawnik, dr filozofii, współzałożyciel Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Zajmuje się szeroko rozumianą filozofią człowieka przy zastosowaniu metody fenomenologicznej. Autor książek: „Czas i obecność” (2005), „Człowiek poza istnieniem” (2011), „Od zawsze jesteś przy mnie. Zarys fenomenologii bliskiego” (2017).

Prof. Zbigniew Stawrowski, od roku 2007 profesor nadzwyczajny a od 2016 zwyczajny w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Współzałożyciel (2003) i do dziś dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

Z dr Adamem Hernasem i prof. Zbigniewem Stawrowskim rozmawia Maria Karolczak.

DEBATA III   26 października 2023 (czwartek), godz. 18:00
„Postęp w nauce a dehumanizacja kultury”. Z Sebastianem Kołodziejczykiem i Stanisławem Drożdżem rozmawia Aleksander Bobko

Burzliwy rozwój naukowo-techniczny, którego jesteśmy świadkami od wielu już dekad, zdaje się rodzić ambiwalentne uczucia:

  • entuzjazmu: coraz precyzyjniej potrafimy opisywać strukturę świata i samego człowieka; „mętne” kategorie (byt, duch, wolność itp.) służące kiedyś spekulacjom zostają wypierane przez dane empiryczne pochodzące z coraz doskonalszej aparatury; intuicję będącą podstawą przewidywania i projektowania zastępują symulacje operujące potężnymi bazami danych,
  • obawy (a czasem wręcz przerażenia): narastające przekonanie o zagubieniu „głębi” człowieczeństwa, spłyceniu i coraz większym zapośredniczeniu relacji międzyludzkich; poczucie bycia manipulowanym przez w istocie anonimowe źródła generujące strumienie informacji.

Czy w tym stanie rzeczy europejska kultura ma szansę zachować swoją tożsamość? Czy uprawianie nauki zostanie całkowicie zdominowane przez paradygmat nauk przyrodniczych? Czy człowiek, który przed wiekami usunął Boga z centrum kultury, dzisiaj ustąpi miejsca nowemu demiurgowi (sieć komputerowa, sztuczna inteligencja…)?

Moderator dyskusji
prof. Aleksander Bobko, Instytut Filozofii Uniwersytet Rzeszowski

Uczestnicy panelu
prof. Stanisław Drożdż, Instytut Fizyki Jądrowej PAN
prof. Sebastian Kołodziejczyk, Instytut Filozofii Uniwersytet Jagielloński

 

Filozoficzne Forum Obywatelskiego Dialogu – cykl IMJT

Żyjemy dziś – i to nie tylko w Polsce – jakby w wieży Babel. Ludzie mówią do siebie, ale się nie rozumieją, używają tych samych słów, ale nadają im przeciwstawne znaczenie. W końcu przestają nawet siebie słuchać, bo niezrozumiałe słowa innych stają się w ich odbiorze tylko męczącym chaotycznym jazgotem. Z tego wszystkiego narasta niepokój, napięcie, poczucie zagrożenia, które przeradza się w agresję. Jak się temu przeciwstawić, jak sobie z tym poradzić? Czy i jak rozmawiać z tymi, których przekonania wydają nam się albo absurdalne, albo wręcz niebezpieczne? Nie jesteśmy tutaj bynajmniej bezradni, bo nie jest to przecież sytuacja nowa. Towarzyszy nam ona – w mniejszym, czy większym stopniu – przez całe ludzkie dzieje, począwszy właśnie od mitycznej i archetypicznej wieży Babel. Wypracowano odpowiednie narzędzia powstrzymywania owego komunikacyjnego chaosu. Zawdzięczmy to przede wszystkim rzetelnemu myśleniu – dorobkowi filozofii i filozofów.

Korzystając z takich filozoficznych narzędzi, chcielibyśmy wspólnie porozmawiać o tym, co nas najgłębiej porusza i co nas dziś najbardziej boli. W czasie kolejnych spotkań podejmować będziemy konkretne tematy, nie unikając tych najbardziej drażliwych.

Wszelkich informacji udziela
Maria Karolczak
tel. 606 886 942

Instytut Myśli Józefa Tischnera
ul. Sławkowska 14 (I piętro)
31-014 Kraków
tel. +48 661 13 13 31
www.tischner.org.pl

 

Pliki do pobrania

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano