Aktualności

Filozoficzne Forum Obywatelskiego Dialogu. Debata IV „Filozofia człowieka w instytucji szkoły” 10 XI 2023

30.10.2023 Komunikaty

filozoficzne_forum_obywatelskiego_dialogu_2023_debata_iv-1280.png

 

Filozoficzne Forum Obywatelskiego Dialogu – edycja jesienna

Debata IV „Filozofia człowieka w instytucji szkoły”
z Małgorzatą Turczyk i ks. Markiem Kościelniakiem rozmawia Krystyna Ablewicz

 

Termin
10 listopada 2023 r.
godz. 18:00

Miejsce
Siedziba Instytutu Myśli Józefa Tischnera przy ul. Sławkowskiej 14 (I. p.) w Krakowie

Bezpłatne wejściówki
można otrzymać pisząc na adres instytut@tischner.org.pl

 

„Szkoła to antropologiczne zadanie każdego człowieka i każdego pokolenia”. Idąc za tą myślą Martinusa Langevelda będziemy szukać i wskazywać zależności zachodzące pomiędzy myśleniem o człowieku-dziecku oraz celu jego dojrzewania, a organizacją szkoły i tworzeniem w niej międzyludzkich relacji. Uczestnicy spotkania sięgną do filozoficznych tradycji leżących w podstaw koncepcji polskiej szkoły oraz wskażą aktualne możliwości wynikające ze współczesnej filozofii człowieka i wiedzy o jego rozwoju. Zastanowią się też nad tym, komu tak naprawdę ma służyć szkoła.

Uczestnicy panelu
Moderator dyskusji
  • dr hab. Krystyna Ablewicz, prof. UJ, pedagog i psychoterapeutka. Pracuje w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, praktykuje psychoterapię w nurcie humanistyczno-egzystencjalnym

Serdecznie zapraszamy!

 

Wszelkich informacji udziela
Maria Karolczak
okseip.tischner@gmail.com

Instytut Myśli Józefa Tischnera
ul. Sławkowska 14 (I piętro)
31-014 Kraków
tel. +48 661 13 13 31
www.tischner.org.pl

 

Filozoficzne Forum Obywatelskiego Dialogu – cykl Instytutu Myśli Józefa Tischnera

Żyjemy dziś – i to nie tylko w Polsce – jakby w wieży Babel. Ludzie mówią do siebie, ale się nie rozumieją, używają tych samych słów, ale nadają im przeciwstawne znaczenie. W końcu przestają nawet siebie słuchać, bo niezrozumiałe słowa innych stają się w ich odbiorze tylko męczącym chaotycznym jazgotem. Z tego wszystkiego narasta niepokój, napięcie, poczucie zagrożenia, które przeradza się w agresję. Jak się temu przeciwstawić, jak sobie z tym poradzić? Czy i jak rozmawiać z tymi, których przekonania wydają nam się albo absurdalne, albo wręcz niebezpieczne? Nie jesteśmy tutaj bynajmniej bezradni, bo nie jest to przecież sytuacja nowa. Towarzyszy nam ona – w mniejszym, czy większym stopniu – przez całe ludzkie dzieje, począwszy właśnie od mitycznej i archetypicznej wieży Babel. Wypracowano odpowiednie narzędzia powstrzymywania owego komunikacyjnego chaosu. Zawdzięczmy to przede wszystkim rzetelnemu myśleniu – dorobkowi filozofii i filozofów.

Korzystając z takich filozoficznych narzędzi, chcielibyśmy wspólnie porozmawiać o tym, co nas najgłębiej porusza i co nas dziś najbardziej boli. W czasie kolejnych spotkań podejmować będziemy konkretne tematy, nie unikając tych najbardziej drażliwych.

 

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego
w ramach Funduszu Patriotycznego

 

Pliki do pobrania

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano