Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

Zmarł prof. Ernst-Wolfgang Böckenförde

Dnia 24 lutego 2019 r. zmarł w wieku 88 lat prof.  Ernst- Wolfgang Böckenförde, uczestnik rozmów w Castel Gandolfo, wybitny prawnik konstytucjonalista i filozof prawa, były sędzia trybunału konstytucyjnego RFN, myśliciel polityczny, współpracownik ks. prof. Józefa Tischnera w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu.

Gościł w naszym Uniwersytecie podczas Dni Tischnerowskich w 2004 roku. W tym samym roku otrzymał również nagrodę Totus tuus. W 1994 roku Wydawnictwo Znak wydało zbiór tekstów prof. Böckenfördego pt. „Wolność - państwo – kościół”, do którego wprowadzenie napisał ks. prof. Józef Tischner. Na język polski przetłumaczono ponad 22 teksty Böckenfördego. Na polskim gruncie na początku lat 90 XX wieku szczególnie interesujące były analizy miejsca i roli Kościoła w demokratycznym państwie prawa.  

Profesor Böckenförde już za życia był klasykiem myślenia o demokracji i demokratycznym państwie prawa. 

 

http://www.badische-zeitung.de/freiburg/frueherer-verfassungsrichter-und-freiburger-staatsrechtler-boeckenfoerde-gestorben?fbclid=IwAR2X6-K2W_jcziQ7iaXY8CxSi1fYXeLl0b9hwMzZk2Ibz7a1FvwIb0UliiY

 

Pogrzeb prof. Böckenfördego odbędzie się 9 marca 2019 r. w Au koło Fryburga Bryzgowijskiego. O godz. 11.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. Żałobna, a po niej, o 13.00, złożenie do grobu na miejscowym cmentarzu.

 

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2019